CGTN: Čo je na najvyššom mieste v čínskom programe pre rozvoj?
PEKING, 13. apríla 2022 /PRNewswire/ -- Čína vstúpila do fázy vysokokvalitného rozvoja a Južná provincia Chaj-nan stojí na čele úsilia krajiny nájsť rovnováhu medzi ochranou životného prostredia a rozvojom.
Čínsky prezident Si Ťin-pching je od nedele v Chaj-nane a počas svojej inšpekcie zaradil medzi hlavné body programu ekologickú ochranu, revitalizáciu vidieka a potravinovú bezpečnosť.
Systém národných parkov
Prezident Si Ťin-pching pri pondelkovej inšpekcii časti národného parku tropického dažďového pralesa Chaj-nan v meste Wuzhishan zdôraznil dôležitosť podpory rozvoja národného parku v Chaj-nane.
Zdôraznil tiež potrebu úplného pochopenia strategického významu rozvoja chaj-nanského národného parku pre krajinu a vyzval na nepretržité a trvalé úsilie v tomto smere.
Čína, v súlade so zásadou „ekologická ochrana na prvom mieste", predstavila v roku 2017 celkový plán na zriadenie svojho nového systému národných parkov v snahe podporiť harmóniu človeka a prírody, ochranu biodiverzity a trvalo udržateľný rozvoj.
Minulý rok čínsky líder oznámil oficiálne určenie prvej skupiny národných parkov v krajine, keď predniesol hlavný prejav prostredníctvom video odkazu na summite lídrov 15. zasadnutia Konferencie zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite (COP15). Jedným z nich je národný park tropického dažďového pralesa Chaj-nan.
Národný park sa rozprestiera v deviatich mestách a krajoch s celkovou rozlohou viac ako 4 000 km2. Je domovom najkoncentrovanejších a najzachovalejších tropických dažďových pralesov v Číne a jediným biotopom gibonov hainanských, najvzácnejších primátov na svete.
Na rozdiel od bežných národných parkov sú vyznačené národné parky súčasťou „červenej línie" stratégie pre ekologickú ochranu krajiny a podliehajú najprísnejším možným ochranným opatreniam.
So systémom národných parkov, ktorý sa formuje v najľudnatejšej krajine sveta, Čína pevne vykročila do budúcnosti, kde môžu všetky bytosti žiť v harmónii a bezstarostne v systéme chránených oblastí s národnými parkami ako základom.
Oživenie vidieka v plnom prúde
Počas svojich inšpekčných ciest po krajine sa čínsky prezident vždy zastavil na rozhovor s vidieckymi rodinami. V pondelok vošiel do domovov miestneho etnika Li v Maone, dedine v meste Wuzhishan, a srdečne sa porozprával s miestnymi predstaviteľmi a dedinčanmi.
Na verejnom námestí v Maone Si Ťin-pchinga srdečne privítali miestni obyvatelia.
„Dosiahli sme mierne prosperujúcu spoločnosť vo všetkých ohľadoch a kráčame smerom k modernizácii a podpore spoločnej prosperity," povedal Si Ťin-pching a vyzval na pevné úsilie o konsolidáciu úspechov v zmierňovaní chudoby a ich zosúladenie s úplným pokrokom oživenia vidieka.
Čína pokračuje v úsilí o rozvoj vidieka, pričom správa o činnosti vlády zverejnená v marci zdôrazňuje posilnenie poľnohospodárskej výroby a podporu celkového oživenia vidieka v roku 2022.
Si Ťin-pching tiež vyzval straníckych predstaviteľov, aby vyvinuli „všetko úsilie" na zabezpečenie toho, aby ľudia mohli žiť šťastný život, a povedal, že stranícki predstavitelia by nemali presadzovať žiadne sebecké záujmy a mali by sa venovať zlepšovaniu života ľudí.
„Komunistická strana Číny sa snaží zabezpečiť to, aby sa životy Číňanov všetkých etnických skupín každým dňom zlepšovali."
„Čínske semená"
Potravinovú bezpečnosť Číny možno zabezpečiť len vtedy, keď budeme zdroje osiva pevne držať vo vlastných rukách, povedal prezident Si Ťin-pching pri nedeľnej inšpekcii mesta San-ja a vyzval na prácu smerom k potravinovej sebestačnosti a rozvíjaniu sektora semien v krajine.
„Aby sa zaistilo, že čínske zdroje semien budú sebestačné a pod lepšou kontrolou, musíme sa v technológii semien spoliehať na seba," povedal.
Si však pripustil, že tento proces si vyžiada čas. „Naostrenie meča trvá 10 rokov," povedal Si Ťin-pching, citujúc čínske príslovie.
Zdôraznil strategický význam súvisiacich prác a vyzval na pokračovanie v duchu vedcov a výskumníkov starších generácií vrátane Jüan Lung-pchinga (1930–2021), ktorý bol známy vývojom prvých hybridných odrôd ryže v 70. rokoch 20. storočia a odvrátením hladovania miliónov ľudí.
V novo predstavenom „Centrálnom dokumente č. 1", prvom politickom vyhlásení, ktoré vydali ústredné orgány Číny v tomto roku, krajina načrtla rozvoj odvetvia osív ako jednu zo svojich politických priorít s konkrétnymi krokmi, ako je implementácia akčného plánu v odvetví osív, podpora zberu zárodočnej plazmy a zlepšenie ochrany duševného vlastníctva v tomto sektore.
https://news.cgtn.com/news/2022-04-12/Xi-inspects-Wuzhishan-in-Hainan-19aEjvCVVzG/index.html
Video – https://www.youtube.com/watch?v=Kh5RJn1AK1A
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article