CGTN: Čínské řešení pandemie pro globální ekonomiku zasaženou pandemií - spolupráce a otevřenost
PEKING, 9. listopadu 2020 /PRNewswire/ -- Pandemie COVID-19 se šíří alarmující rychlostí, celosvětově se nakazily miliony lidí a ekonomická aktivita se v důsledku restrikcí, které jednotlivé státy zavádí, aby zpomalily šíření viru, prakticky zastavila.
Jak se globální ekonomika může z této nečekané rány vzpamatovat?
Ve svém středečním video projevu, u příležitosti zahájení třetího mezinárodního veletrhu CIIE (China International Import Expo), nabídl čínský prezident Si Ťin-pching odpověď z Číny: dodržování zásad vzájemně prospěšné spolupráce a otevřenost.
Vzájemně prospěšná spolupráce
COVID-19 je neúprosnou připomínkou faktu, že všechny státy světa jsou vzájemně propojené a musí fungovat v duchu vzájemné spolupráce, řekl prezident Si Ťin-pching a dodal, že vůči krizi podobného rozsahu není nikdo imunní a jednotlivé země musí vzájemně spolupracovat jako partneři a přijmout svůj díl odpovědnosti.
Solidarita a spolupráce představují správný přístup k problémům. "Musíme se držet zásad vzájemně prospěšné spolupráce," řekl pan prezident.
"Veletrh CIIE je nyní skvělou mezinárodní akcí a funguje jako hlavní celosvětová platforma pro zahraniční obchod, podporu investic, kulturní výměnu a spolupráci," dodal prezident.
Na prvním ročníku veletrhu CIIE v roce 2018 byly uzavřeny předběžné kupní smlouvy na nákup zboží a služeb v celkovém ročním objemu 57,83 miliard dolarů, přičemž na zakázky ze zemí, které přistoupily k hospodářské iniciativě Novodobá hedvábná stezka, připadlo 4,7 miliard dolarů. Při druhém ročníku veletrhu CIIE celkový objem uzavřených zakázek na dodávku produktů a služeb vzrostl o 23 %, na 71,13 miliard dolarů.
Letošního veletrhu CIIE se účastní jak navrátilci z předchozích ročníků, tak nové tváře, mezi které patří téměř 50 předních průmyslových podniků ze žebříčku 500 nejlepších firem světa podle časopisu Fortune.
Není pochyb o tom, že vzájemná spolupráce firem, které se letošního ročníku veletrhu CIIE účastní, může být pořádnou injekcí na podporu globální ekonomiky.
Vzájemná otevřenost a sdílení výhod, odpovědnosti a modelů chování
Otevřenost je další důležité slovo, které čínský prezident na veletrhu CIIE použil.
Prezident Si Ťin-pching řekl, že uspořádání třetího ročníku veletrhu CIIE je důkazem upřímné snahy jeho země sdílet tržní příležitosti se světem a podílet se na obnově globální ekonomiky.
Prezident Si Ťin-pching dále poznamenal, že opatření na zvýšení otevřenosti čínské ekonomiky, která oznámil na loňském veletrhu CIIE, byla plně zavedena a současně vyzval k větší otevřenosti domácího i zahraničního obchodu, a to nejen pro potřeby dalšího rozvoje Číny, ale také kvůli tomu, že větší otevřenost přinese více výhod lidem ve všech zemích světa.
Podle oficiálních údajů se Čína z pandemie vzpamatovala nejrychleji ze všech hlavních ekonomik. Za první tři čtvrtletí vzrostla čínská ekonomika o 0,7 % ve srovnání s minulým rokem, zatímco zbytek světa se stále utápěl v recesi. Celkový objem vývozu a dovozu za stejné období rovněž meziročně vzrostl.
Čína je druhou největší ekonomikou na světě a od května uplatňuje strategii takzvaného "dvourychlostního" rozvoje. Součástí této strategie je podpora rozvoje domácí ekonomiky a spolupráce se zahraničním tak, aby se mezinárodní i domácí ekonomiky vzájemně posilovaly.
Přečtěte si více:
Čínská strategie dvourychlostního rozvoje ekonomiky: oficiální oznámení
Na 5. plenárním zasedání 19. Ústředního výboru Komunistické strany Číny, které skončilo 29. října 2020, bylo přijato usnesení o uplatňování "dvourychlostní strategie" rozvoje ekonomiky v následujících pěti letech.
Ve svém projevu čínský prezident dále oznámil nová opatření pro další otevírání čínské ekonomiky.
"Čína bude podporovat rozvoj přeshraničních služeb a otevírat se zahraničnímu obchodu a současně bude v širší míře využívat nové oblasti, jako jsou digitální ekonomika nebo internet," řekl prezident Si Ťin-pching.
"Čína je připravena podepsat dohody o volném obchodu s dalšími zeměmi světa a bude usilovat o co nejrychlejší podepsání Smlouvy o regionálním ekonomickém partnerství a o urychlení jednání o uzavření investiční smlouvy mezi Čínou a Evropskou Unií a dohody o volném obchodu mezi Čínou, Japonskem a Korejskou republikou," dodal prezident Si Ťin-pching.
Originál článku si můžete přečíst zde.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=WtN94DneAC0
Info - https://mma.prnewswire.com/media/1326975/CGTN_Infographic1.jpg
Info - https://mma.prnewswire.com/media/1326976/CGTN_Infographic2.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article