CGTN: Čína zdôrazňuje potrebu vniesť väčšiu stabilitu do éry nestability
PEKING, 10. mája 2022 /PRNewswire/ -- Čína v pondelok zdôraznila naliehavú potrebu vniesť väčšiu stabilitu a istotu do éry nestability a transformácie vzhľadom na prebiehajúce komplexné zmeny v medzinárodnom prostredí a výrazný nárast ťažkostí a výziev pre globálnu bezpečnosť a rozvoj.
Čínsky prezident Si Ťin-pching počas virtuálneho stretnutia s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom vyzval obe krajiny, aby spolupracovali na zachovaní zdravého a stabilného vzťahu a významne prispeli k svetovému mieru a pokoju.
Posledný hovor Si Ťin-pchinga prišiel po tom, ako vyzval EÚ v priebehu virtuálneho stretnutia s vedúcimi predstaviteľmi EÚ, ktoré sa konalo 1. apríla, aby spolupracovala s Čínou na pridávaní stabilizačných faktorov do turbulentného sveta.
Počas pondelňajších rozhovorov Si Ťin- pching povedal, že pre Čínu a Nemecko, obe významné krajiny s výrazným vplyvom, je mimoriadne dôležité, aby udržiavali zdravý a stabilný rast bilaterálnych vzťahov a lepšie využívali stabilizačnú, konštruktívnu a riadiacu úlohu tohto vzťahu.
Obe krajiny by sa mali vo svojich vzťahoch držať základného princípu, ktorým je dialóg a spolupráca, a mali by dobre využívať bilaterálne rozhovory a mechanizmy spolupráce, povedal Si Ťin-pching.
Pokračoval v tom, že obe strany môžu viesť dialóg v oblastiach, ako sú zmena klímy, makroekonomická politika, finančná stabilita, energetická bezpečnosť, potravinová bezpečnosť a stabilita priemyselných a dodávateľských reťazcov.
Čínsky prezident povedal, že Čína a Nemecko by mali využiť aj potenciál spolupráce, napríklad v oblasti nových technológií vrátane ochrany životného prostredia, obchodu so službami, umelej inteligencie a digitalizácie.
Obe strany by mali stáť za skutočným multilateralizmom, podporovať medzinárodnú objektívnosť a spravodlivosť, podporovať otvorenú svetovú ekonomiku a urobiť globálny rozvoj vyváženejším, koordinovanejším a inkluzívnejším, povedal Si Ťin-pching.
Scholz poukázal na veľmi dobrý vývoj vzťahov medzi Nemeckom a Čínou v posledných rokoch a vyzval obe strany, aby pokračovali v dobrej tradícii a udržiavali zdravú intenzitu bilaterálnych vzťahov.
Obe krajiny budú viesť dialóg o zachovaní stabilných globálnych dodávateľských reťazcov, koordinácii makroekonomických a ďalších politík a zintenzívnia spoluprácu v mnohých oblastiach vrátane obchodu a investícií, zmeny klímy a reakcie na COVID-19, uviedol nemecký líder.
Dodal, že Nemecko víta angažovanosť Číny vzhľadom na narastajúce otváranie sa krajiny na vysokej úrovni, čo prinesie krajine viac príležitostí.
Čína a Nemecko, teraz všestranní strategickí partneri, oslávia v októbri 50. výročie nadviazania diplomatických vzťahov.
„Vzťah medzi Čínou a Európou nie je kontrolovaný treťou stranou"
Si Ťin-pching zdôraznil, že Čína a EÚ sú komplexnými strategickými partnermi a predstavujú jeden pre druhého príležitosť a že obe strany majú oveľa viac spoločných záujmov ako rozdielov.
Zopakoval, že Čína podporuje strategickú autonómiu EÚ.
„Vzťah medzi Čínou a Európou nie je zameraný na žiadnu tretiu stranu, nie je podriadený ani kontrolovaný žiadnou treťou stranou," povedal Si Ťin-pching a poznamenal, že je to strategický konsenzus, ktorý musia obe strany z dlhodobého hľadiska dodržiavať.
Vzhľadom na geopolitické krízy musia Čína a EÚ podporovať dialóg a spoluprácu a vyvážiť komplexné zmeny v medzinárodnom prostredí stabilitou vzťahov medzi Čínou a EÚ.
Si vyjadril nádej, že Nemecko bude zohrávať pozitívnu úlohu v stabilnom a zdravom rozvoji vzťahov medzi Čínou a EÚ.
Scholz za seba povedal, že Nemecko je pripravené posilniť komunikáciu a koordináciu s Čínou na multilaterálnom poli a podporiť zdravý rozvoj vzťahov medzi Európou a Čínou.
„Kríza na Ukrajine stavia európsku bezpečnosť na rázcestie"
V súvislosti so situáciou na Ukrajine Si Ťin-pching povedal, že Čína pracuje na svojom vlastnom spôsobe podpory mieru a tlmenia napätia.
Kríza na Ukrajine opäť priviedla európsku bezpečnosť na rázcestie, povedal a dodal, že je dôležité vynaložiť všetko úsilie, aby sa konflikt nezintenzívnil alebo nezväčšil do bezvýchodiskového bodu.
Čínsky prezident vyzval európsku stranu, aby preukázala historickú zodpovednosť a politickú múdrosť, pamätala na dlhodobú stabilitu Európy a zodpovedne presadzovala riešenie.
„Bezpečnosť Európy by sa mala udržiavať v rukách samotných Európanov," povedal.
Čína pri mnohých príležitostiach zopakovala, že podporuje Európu v tom, aby zohrávala pozitívnu úlohu pri presadzovaní mierových rozhovorov a pri prípadnom vytvorení vyváženej, účinnej a udržateľnej európskej bezpečnostnej štruktúry.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=mbP-p9ivMEE
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article