PEKING, 19. ledna 2022 /PRNewswire/ -- Světové ekonomické fórum (WEF) varovalo ve své zprávě o globálních rizicích před ekonomickou stagnací jako nejvážnějším přetrvávajícím problémem v důsledku pandemie COVID-19. Jistotu do světové ekonomiky vlévá Čína, jejíž v pondělí zveřejněné oficiální údaje ukazují za rok 2021 stabilní hospodářský růst.
Jak dokázala druhá největší světová ekonomika dosáhnout růstu i přes výzvy v podobě občasných znovuvzplanutí epidemie a složitého vnějšího prostředí?
Nápovědou k odpovědi na tuto otázku – stejně jako k řešení dalších významných světových problémů – jsou tři aspekty, které ve svém projevu na pondělním virtuálním zasedání WEF zdůraznil čínský prezident Xi Jinping: budování otevřené světové ekonomiky, spolupráce v boji proti pandemii a oživení globálního rozvoje.
Jak podpořit stabilní oživení světové ekonomiky?
Dosažení stabilního a solidního pokroku v oživení světové ekonomiky vyžaduje dle Xiho od jednotlivých zemí snahu najít nové hnací síly hospodářského růstu, nové modely společenského života i nové cesty pro personální výměny.
„Měli bychom odstraňovat bariéry, ne stavět zdi. Neuzavírat se, ale naopak se otevřít. Usilovat o integraci namísto odtržení. To je cesta k otevřené světové ekonomice." řekl.
Dodal, že největší světové ekonomiky by měly vnímat svět jako jediné společenství a zvýšit transparentnost svých politik, hlavní rozvinuté země přijmout zodpovědné ekonomické politiky a řídit jejich přelévání a mezinárodní ekonomické a finanční instituce zaujmout konstruktivní roli v prevenci systémových rizik.
Xi rovněž zdůraznil vytvoření obecně přijatelných a účinných pravidel v oblasti umělé inteligence a digitální ekonomiky a vytvoření otevřeného, spravedlivého a nediskriminačního prostředí pro vědecké a technologické inovace.
Ohledně role a úsilí Číny v průběhu tohoto procesu uvedl, že země bude i nadále usilovat o vysoce kvalitní rozvoj, reformovat a otevírat se a uvítá všechny druhy kapitálu, které budou při svém působení v Číně hrát pozitivní roli v rozvoji země.
„V budoucnost čínského hospodářství máme plnou důvěru," řekl a vyzdvihl vysokou odolnost, mimořádný potenciál a dlouhodobou udržitelnost čínské ekonomiky.
Současně zdůraznil, že Čína nebude svou ekonomiku rozvíjet za cenu vyčerpání zdrojů a poškozování životního prostředí a splní své slovo ohledně dosažení uhlíkového maxima a uhlíkové neutrality.
Jak porazit pandemii?
„Jediný správný způsob k přemožení pandemie představuje pevná důvěra a spolupráce," nastínil řešení.
Jednotlivé země musí spolupracovat na výzkumu a vývoji léků a „plně využít mocnou zbraň, kterou představují vakcíny," dodal se zdůrazněním zajištění spravedlivé distribuce vakcín, urychlení očkování a odstranění globální imunizační mezery.
Vzápětí oznámil, že Čína poskytne další 1 miliardu dávek africkým zemím (z toho 600 milionů dávek jako dar) a 150 milionů dávek daruje také členům Sdružení národů jihovýchodní Asie.
Jak podpořit globální rozvoj?
S připomenutím, že globální rozvojová iniciativa je veřejným statkem otevřeným celému světu a Čína je připravena spolupracovat s ostatními zeměmi na společném uskutečňování této iniciativy v konkrétních činech vyzval prezident Xi k úsilí o překonání rozvojových rozdílů a oživení globálního rozvoje.
Iniciativu, zdůrazňující směřování světového rozvoje k nové etapě vyváženého, koordinovaného a inkluzivního růstu navzdory vážným otřesům způsobeným pandemií COVID-19, navrhl již v září 2021.
Upozornil, že protekcionismus, jednostrannost a praktiky hegemonie a zastrašování „odporují vývoji historie".
„Tou pravou cestou vpřed pro celé lidstvo je mírový rozvoj a oboustranně výhodná spolupráce," uzavřel.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=3jt_iaWRxzg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article