CGTN: Čína sa chce stať inovačnou silou
PEKING, 10. júna 2021 /PRNewswire/ - Od kompasu, výroby papiera, tlače a strelného prachu - štyroch veľkých vynálezov starej Číny - po ponorný Jiaolong, most Hong Kong - Zhuhai - Macao a sondu Mars Tianwen-1, Čína vždy využívala tvorivého ducha a inovatívnu vitalitu svojich obyvateľov.
"Inovácia je dušou poháňajúcou pokrok národa a nevyčerpateľným zdrojom prosperity krajiny. Je tiež nevyhnutnou súčasťou čínskeho národného charakteru," uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching počas diskusie so skupinou vynikajúcich mladých ľudí zo všetkých oblastí života 4. mája 2013.
Dodal, že to starodávne príslovie hovorí toto: "Ak sa môžete v jeden deň obnoviť, urobte tak každý deň. Potom dôjde k dennej obnove."
Inovačný rozmach
Za posledných niekoľko rokov urobila Čína významné kroky na posilnenie svojej inovatívnej kapacity a silné stránky vedy a techniky sa neustále zlepšovali, najmä z hľadiska hlavných ukazovateľov.
Čína sa v referenčnom hodnotení inovácií v roku 2020 umiestnila na 14. mieste medzi viac ako 100 ekonomikami na celom svete a podľa indexu zverejneného Svetovou organizáciou duševného vlastníctva v septembri minulého roka je jedinou ekonomikou so strednými príjmami zaradenou do top 30 po dobu siedmich rokov.
„Čína sa etablovala ako líder v oblasti inovácií a dosiahla vysoké priečky v dôležitých metrikách vrátane patentov, úžitkových vzorov, ochranných značiek, priemyselných vzorov a vývozu kreatívneho tovaru," uvádza sa v tlačovej správe indexu.
Podľa ministra vedy a techniky Wanga Zhiganga sa financovanie základného výskumu za posledných päť rokov zdvojnásobilo a odhaduje sa na 6,16 percenta z celkových výdavkov na výskum a vývoj v roku 2020.
Očakáva sa, že miera príspevku vedecko-technického pokroku k hospodárskemu rastu dosiahne v roku 2020 60 percent, vyplýva z oficiálnej projekcie ministerstva vedy a techniky.
V posledných rokoch sa podarilo dosiahnuť niekoľko významných technologických úspechov. Sonda Chang'e-5 priniesla späť prvé vzorky zhromaždené z Mesiaca, zatiaľ čo prvý čínsky Mars rover začal skúmať červenú planétu.
Krajina postupuje rýchlo v rozvoji svojich veľkých osobných lietadiel a vlakov na magnetickú levitáciu, zatiaľ čo prosperujú odvetvia súvisiace s digitálnou ekonomikou, 5G, umelou inteligenciou a elektrickými vozidlami.
Byť popredným inovátorom so sebadôverou
Podľa čínskeho 14. päťročného plánu (2021 - 2025) pre národný hospodársky a sociálny rozvoj a dlhodobých cieľov do roku 2035 by sa inovácie mali považovať za jadro modernizačného úsilia Číny, sebestačnosť a sebazdokonaľovanie vedy a techniky by mali dostať najvyššiu prioritu, keďže ich úlohou je strategická podpora.
Tvárou v tvár intenzívnej medzinárodnej konkurencii a na pozadí rastúceho unilateralizmu a protekcionizmu prezident Si na stretnutí 28. mája zdôraznil sebadôveru a sebaposilnenie pri rozvoji vedy a techniky v krajine.
Si vyzval čínskych sci-tech profesionálov, aby prevzali zodpovednosť za túto dobu a usilovali sa o sci-tech sebadôveru a sebaposilnenie na vyšších úrovniach.
Sci-tech prielomy by mali riešiť najnaliehavejšie problémy so zameraním na uspokojenie potrieb krajiny, a to urgentných aj dlhodobých, povedal Si.
Keďže sa Čína transformuje zo svetovej továrne na inovátora, v 14. päťročnom pláne sa uvádza, že na nasledujúcich päť až 15 rokov sa bude krajina zameriavať na nasledujúce oblasti, medzi ktoré patrí umelá inteligencia, kvantové informácie, integrovaný obvod, život a zdravie, veda o mozgu, biošľachtenie, letectvo a hlbokozemské a hlbokomorské prieskumy.
Čína bude investovať viac do základného výskumu počas 14. obdobia päťročného plánu, pričom podľa ministerstva vedy a techniky sa predpokladá, že financovanie dosiahne viac ako 8 percent všetkých výdavkov na výskum a vývoj.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=fpJsi0soSNo
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article