CGTN: Čína predstavila plán, podľa ktoré sa chce stať globálnym lídrom v oblasti inovácií
PEKING, 5. novembra 2020 /PRNewswire/ -- Čína načrtla prioritné oblasti a opatrenia na premenu druhej najväčšej ekonomiky sveta na globálneho lídra v oblasti inovácií v nasledujúcich 15 rokoch a sľubuje zásadný prielom v kľúčových a základných technológiách.
Krajina bude pokračovať v rozvoji zameranom na inovácie a realizovať množstvo strategických projektov v oblasti umelej inteligencie, kvantových informácií, integrovaných obvodov, života a zdravia, vedy o mozgu, chovu, vedy a technológie v kozmickom priemysle a hlbokého prieskumu Zeme a oceánov. Tieto informácie boli uvedené v úplnom znení rozvojových návrhov ústredného výboru Komunistickej strany Číny (KSČ) zverejnenom v utorok.
Dokument, ktorý obsahuje návrhy vedenia strany na formulovanie 14. päťročného plánu (2021 - 2025, FYP) pre národný hospodársky a sociálny rozvoj a dlhodobých cieľov do roku 2035, bol prijatý na piatom plenárnom zasadnutí 19. Ústredného výboru KSČ, ktorý sa skončil 29. októbra.
Tu si môžete prečítať pôvodný článok.
Samostatnosť vo vede a technike
V úvodnej reči k návrhom zdôraznil Si Ťin-pching, hlavný tajomník ústredného výboru KSČ, že Čína by sa mala zamerať na podporu vysoko kvalitného rozvoja počas 14. obdobia päťročného plánu.
Za týmto účelom sa Čína zaväzuje, že v rámci svojej modernizácie bude udržiavať ústrednú úlohu inovácií a že bude podľa návrhov samostatná a nezávislá vo vede a technike čo predstavuje strategický základ národného rozvoja.
Čína zdokonalí národný inovačný systém a urýchli úsilie o vybudovanie krajiny, ktorá bude vedeckou a technologickou mocnosťou, píše sa v dokumente.
„Na jednej strane zlepšíme naše schopnosti v nezávislej inovácii, pretože kľúčové a základné technológie sa nedajú kúpiť," uviedol minulý piatok na tlačovej konferencii minister vedy a techniky Wang Zhigang.
„Na druhej strane tiež dúfame, že sa dozvieme pokročilejšie skúsenosti z iných krajín a zároveň budeme zdieľať so svetom viac vedeckých a technologických úspechov Číny a prispejeme k väčšej„ čínskej múdrosti "pri riešení globálnych výziev," dodal Wang.
Dokument zdôrazňuje „dominantnú úlohu" podnikov v oblasti inovácií a sľubuje zvýšenie ich inovačnej kapacity.
Podľa návrhov bude Čína podporovať budovanie národných laboratórií, plánovať a rozvíjať národné vedecké centrá a regionálne inovačné centrá a podporovať vytváranie medzinárodných vedeckých a technologických inovačných centier v Pekingu, Šanghaji a oblasti Veľkého zálivu Guangdong - Hongkong – Macao.
Strategický rozvíjajúci sa priemysel a ekologický rozvoj
Dokument taktiež identifikoval niekoľko „strategicky sa rozvíjajúcich priemyselných odvetví" a zaviazal sa urýchliť rozvoj týchto priemyselných odvetví, vrátane informačných technológií novej generácie, biotechnológií, novej energie, nových materiálov, špičkových zariadení, vozidiel poháňaných novým typom energie, ochrany životného prostredia, kozmického a námorného priemyslu.
Návrhy požadujú hlbokú integráciu internetu, veľkých dát a umelej inteligencie s inými priemyselnými odvetviami, uľahčenie klastrového rozvoja pokrokovej výroby, budovanie série strategicky sa rozvíjajúcich odvetví ako nových hnacích síl rastu a podporu nových technológií, nových produktov, nových obchodných modelov a novej obchodnej formy.
V dokumente sa uvádza, že Čína medzitým zavedie sériu opatrení na uľahčenie celkovej zelenej transformácie hospodárskeho a sociálneho rozvoja.
Čína zníži svoju uhlíkovú intenzitu alebo množstvo uhlíkových emisií na jednotku HDP a vypracuje akčný plán na dosiahnutie cieľa, podľa ktorého dosiahnu emisie CO2 maximum do roku 2030.
Záväzok je súčasťou čínskeho úsilia o podporu zeleného rozvoja a globálnej zelenej revolúcie v ére po pandémii COVID.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v septembri uviedol, že cieľom krajiny je dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060.
„COVID-19 nám pripomína, že ľudstvo by malo zahájiť zelenú revolúciu a postupovať rýchlejšie, aby vytvorilo zelenú cestu rozvoja a života," uviedol Si v odpovedi poskytnutej prostredníctvom video linku na všeobecnú debatu na 75. zasadaní Valného zhromaždenia OSN. .
Vyzval všetky krajiny, aby „podnikli rozhodné kroky" na dodržanie Parížskej dohody o zmene podnebia z roku 2015, a zaviazal sa, že Čína „dosiahne maximum emisií CO2 do roku 2030 a dosiahne uhlíkovú neutralitu do roku 2060".
„Víťazstvo v nedohľadne" za dosiahnutie cieľa „xiaokang" (stredne prosperujúcej spoločnosti)
Čína dosiahla „rozhodujúce úspechy" pri zabezpečovaní víťazstva pri budovaní stredne prosperujúcej spoločnosti (v čínštine „xiaokang") vo všetkých ohľadoch, uvádza sa v dokumente, ktorý hovorí, že „dosiahnutie víťazstva je v nedohľadne".
Si vo svojej vysvetľujúcej reči uviedol, že ústredný výbor KSČ bude v prvej polovici roku 2021 systematicky hodnotiť a prehodnocovať budovanie mierne prosperujúcej spoločnosti vo všetkých ohľadoch, kým oficiálne oznámi dosiahnutie miernej prosperity v celej spoločnosti.
Zdôrazňuje, že zostáva pevným záväzkom strany voči ľuďom komplexne vybudovať mierne prosperujúcu spoločnosť na vyššej úrovni v prospech viac ako 1 miliardy ľudí, kým si KSČ v budúcom roku pripomenie sté výročie založenia.
Návrhy takisto rozpracovali rozhodnutie Číny zaviesť nový model rozvoja, pri ktorom sa môžu domáci a zahraničné trhy vzájomne posilniť, pričom hlavným pilierom bude domáci trh, a zároveň sa zaviazali, že budú naďalej zvyšovať úroveň otvárania sa.
V dokumente sa uvádza, že bude poskytnutá podpora osobitným administratívnym regiónom Hongkong a Macao pri zvyšovaní ich konkurenčných výhod a integrácii ich vlastného rozvoja do celkového rozvoja krajiny.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article