CGTN: Čína představila návrh čtyř bodů pro globální boj s korupcí
PEKING, 4. června 2021 /PRNewswire/ – Čína předložila čtyřbodový návrh mezinárodní spolupráce v boji proti korupci a vyzvala k nulové toleranci vůči korupci a k respektování rozdílů mezi zeměmi.
Čao Le-ťi, člen Stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny (KSČ) a tajemník Ústředního výboru pro disciplinární kontrolu KSČ, to uvedl během mimořádného zasedání Valného shromáždění OSN o výzvách a opatřeních pro prevenci a potírání korupci a posilování mezinárodní spolupráce.
„Čína je aktivním účastníkem globální protikorupční správy a přispívá k ní," uvedl Čao. Připomněl, že Čína přispěla k přijetí Pekingské deklarace organizace APEC o boji s korupcí a Zásad vysoké úrovně G20 o spolupráci ve věci osob stíhaných pro korupci a vymáhání majetku a že předložila také Pekingskou iniciativu pro čistou Hedvábnou stezku pro prohloubení spolupráce v rámci Pásu a stezky.
V rámci představení čínského návrhu globální protikorupční spolupráce vyzval k široké snaze prosazovat poctivost a spravedlnost.
„Mezinárodní společenství musí ukout široký politický konsensus, zavést nulovou toleranci vůči korupci, vybudovat instituce s nulovou možností jejich obcházení, zcela bez překážek spolupracovat a důsledně pokračovat ve spolupráci v oblasti osob stíhaných pro korupci a vymáhání majetku a v oblasti úplatkářství zahraničními podniky," řekl.
Země by zároveň měly respektovat své rozdíly, podporovat rovnost a vzájemně se od sebe učit, zdůraznil.
„Musíme respektovat svrchovanost a politické a právní systémy jednotlivých zemí a jejich právo zvolit si vlastní způsob boje s korupcí a při protikorupční spolupráci musíme pěstovat mezinárodní partnerství, které vychází z rovnosti, respektu vůči rozdílům, výměny zkušeností, vzájemného učení a společného pokroku."
Šéf čínského boje proti úplatkářství vyzval mezinárodní společenství, aby „prostřednictvím rozsáhlých konzultací společně přispívalo k vzájemně prospěšné spolupráci."
Země celého světa také naléhavě vyzval, aby „ctily své závazky a aby za ně hovořily činy." Signatáři Úmluvy OSN proti korupci by měli „ctít svůj slavnostní závazek společně bojovat s korupcí."
„Drtivé vítězství" Číny nad korupcí
Čao zhodnotil čínské protikorupční tažení a zdůraznil, že KSČ a čínská vláda „neotřesitelně vystupují proti korupci".
„Holisticky řešíme jak projevy, tak primární příčiny korupce a protikorupční správu zefektivňujeme spojením zákonných trestů a institucionálních kontrol s osvětou a vzděláváním," řekl.
Podle zprávy nejvyššího čínského orgánu pro boj proti korupci v roce 2020 vyšetřovaly výbory pro disciplinární kontrolu a dohled v celé zemi přibližně 618 000 případů korupce, což vedlo k potrestání celkem 604 000 osob. Podle zprávy Ústředního výboru pro disciplinární kontrolu bylo v loňském roce do Číny vráceno celkem 1 421 uprchlíků.
Čao uvedl, že díky „mnohostranným opatřením" pro potírání veškerého korupčního jednání si Čína v tomto boji zajistila a upevnila „drtivé vítězství".
Poznamenal také, že podle nedávného průzkumu čínského Národního statistického úřadu je 95,8 procent obyvatel Číny spokojeno s protikorupčními bojem v této zemi.
„Nemůžeme dopustit, aby korupce pokračovala"
Valné shromáždění OSN se ve středu sešlo k vůbec prvnímu mimořádnému zasedání věnovanému potírání korupce. Toto mimořádné zasedání skončí v pátek.
Volkan Bozkir, předseda 75. zasedání Valného shromáždění OSN ve svém středečním projevu k mimořádnému zasedání řekl, že korupce svými důsledky „poškozuje celou společnost" a neměla by pokračovat bez kontroly.
„Nadnárodní finanční kriminalita a korupce jsou v našem propojeném, vzájemně provázaném světě bohužel běžné," řekl Bozkir s tím, že korupce ovlivňuje rozhodovací procesy a „zůstává pro státy, instituce a společenství jednou z nejzásadnějších výzev."
„Nemůžeme dopustit, aby korupce pokračovala. Nedopustíme to," zdůraznil.
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article