CGTN: Čína predkladá návrhy na podporu globálneho rozvoja a riešenie ekonomických problémov
PEKING, 1. novembra 2021 /PRNewswire/ -- Medzinárodný menový fond začiatkom októbra vo svojom Svetovom ekonomickom výhľade znížil svoju prognózu globálneho rastu pre rok 2021 na 5,9 % a varoval pred vysokou neistotou v oblasti ekonomického oživenia.
Za takýchto okolností sa lídri 20 najväčších ekonomík sveta v sobotu zišli v talianskom Ríme a snažili sa obnoviť fungovanie multilaterálnej platformy – presne tak, ako v čase, keď usporiadali dva samity ročne bezprostredne po globálnom finančnom kolapse v roku 2008.
Čína, dôležitý motor rastu globálnej ekonomiky, na 16. samite lídrov skupiny 20 (G20) zdôraznila spoluprácu, inkluzívnosť a ekologický rozvoj.
Spolupráca proti pandémii
Keďže COVID-19 stále pustoší svet, čínsky prezident Si Ťin-pching uprednostnil globálnu spoluprácu v oblasti očkovania, keď predniesol svoj prejav prostredníctvom videa na prvom zasadnutí samitu.
Navrhol šesťbodovú globálnu očkovaciu iniciatívu „Global Vaccine Cooperation Action Initiative" so zameraním na spoluprácu v oblasti výskumu a vývoja vakcín, spravodlivú distribúciu vakcín, vzdanie sa práv duševného vlastníctva na vakcíny COVID-19, bezproblémový obchod s vakcínami, vzájomné uznávanie vakcín a finančnú podporu globálnej spolupráce v oblasti vakcín.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je nerovnosť v distribúcii vakcín výrazná, pričom krajiny s nízkymi príjmami dostávajú menej ako 0,5 % z celkového počtu a menej ako 5 % populácie Afriky je plne zaočkovaných.
WHO si na boj s pandémiou stanovila dva ciele: do konca tohto roka zaočkovať aspoň 40 % svetovej populácie a do polovice roku 2022 zaočkovanosť zvýšiť na 70 %.
„Čína je pripravená spolupracovať so všetkými stranami s cieľom zvýšiť prístup k vakcínam a ich cenovú dostupnosť v rozvojových krajinách a pozitívne prispieť k vybudovaniu globálnej obrannej línie očkovania," povedal Si Ťin-pching.
Čína doteraz poskytla viac ako 1,6 miliardy dávok vakcín pre viac ako 100 krajín a medzinárodných organizácií. Celkovo Čína poskytne svetu za celý rok viac ako 2 miliardy dávok, dodal s tým, že Čína realizuje spoločnú výrobu vakcín so 16 krajinami.
Budovanie otvorenej svetovej ekonomiky
Pri presadzovaní hospodárskeho oživenia prezident zdôraznil, že skupina G20 by mala uprednostňovať rozvoj v koordinácii makropolitiky, pričom vyzvala na zabezpečenie spravodlivejšieho, efektívnejšieho a inkluzívnejšieho globálneho rozvoja, aby sa zaistilo, že žiadna krajina nezostane pozadu.
„Vyspelé ekonomiky by mali splniť svoje záväzky týkajúce sa oficiálnej rozvojovej pomoci a poskytnúť viac zdrojov rozvojovým krajinám," povedal Si Ťin-pching.
Uvítal tiež aktívnu účasť viacerých krajín na Globálnej rozvojovej iniciatíve.
Nedávno predstavil v OSN návrh Globálnej rozvojovej iniciatívy a vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby posilnilo spoluprácu v oblastiach zmierňovania chudoby, potravinovej bezpečnosti, reakcie na COVID-19 a vakcín, financovania rozvoja, klimatickej zmeny a zeleného rozvoja, industrializácie, digitálnej ekonomiky a konektivity.
Iniciatíva je vysoko kompatibilná s cieľom a prioritou G20 podporovať globálny rozvoj, povedal Si Ťin-pching.
Dodržiavanie ekologického rozvoja
Riešenie klimatických zmien je zatiaľ na poprednom mieste globálnej agendy, keďže v nedeľu sa v škótskom Glasgowe otvorí 26. zasadnutie Konferencie zmluvných strán (COP26) Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy.
Si Ťin-pching v tejto súvislosti vyzval rozvinuté krajiny, aby išli príkladom v oblasti znižovania emisií, pričom uviedol, že krajiny by urovnať špecifické problémy a obavy rozvojových krajín, splniť svoje záväzky týkajúce sa financovania klimatických opatrení a poskytnúť pre rozvojové krajiny technológiu, budovanie kapacít a inú podporu.
„Toto je kriticky dôležité pre úspech nadchádzajúcej konferencie COP26," povedal.
Si Ťin-pching pri mnohých príležitostiach zdôraznil čínsky názor na globálne riadenie klímy a vyjadril pevnú podporu Parížskej dohode zo strany Číny, čo umožnilo veľký pokrok na globálnej úrovni.
V roku 2015 Si Ťin-pching predniesol hlavný prejav na Parížskej konferencii o zmene klímy, čím historicky prispel k uzavretiu Parížskej dohody o globálnych klimatických opatreniach po roku 2020.
Začiatkom tohto mesiaca zdôraznil úsilie o dosiahnutie uhlíkového maxima a cieľov neutrality v Číne, keď vystúpil na summite lídrov 15. stretnutia Konferencie zmluvných strán Dohovoru o biologickej diverzite.
Summit G20 sa tento rok konal online aj offline počas talianskeho predsedníctva a zameral sa na najnaliehavejšie globálne výzvy, pričom na prvom mieste programu boli otázky súvisiace s pandémiou COVID-19, klimatickými zmenami a hospodárskym oživením.
Skupina G20, ktorá vznikla v roku 1999 a zahŕňa 19 krajín a Európsku úniu, je hlavným fórom pre medzinárodnú spoluprácu vo finančných a ekonomických otázkach.
Skupina zahŕňa takmer dve tretiny svetovej populácie, viac ako 80 % globálneho hrubého domáceho produktu a 75 % svetového obchodu.
Video – https://www.youtube.com/watch?v=d9wZBX8jYRU
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article