CGTN: Čína posiluje ekologickou ochranu „střechy světa"
PEKING, 10. června 2021 /PRNewswire/ -- Čínské jezero Čching-chaj v severovýchodní části Tibetské náhorní plošiny vypráví skutečný příběh o neutuchajícím úsilí Číny o zlepšení ekologické ochrany tzv. „střechy světa".
„Životní prostředí je naším zdrojem, bohatstvím a pokladem," řekl čínský prezident Si Ťin-pching při prohlídce jezera během své nedávné inspekční cesty po severozápadní čínské provincii Čching-chaj.
Při středeční inspekci prezident zdůraznil, že je třeba vždy klást důraz na lidi, podporovat reformy a být otevření změnám. Jen tak lze podpořit ochranu životního prostředí a udržitelný rozvoj Tibetské náhorní plošiny.
Přínos pro člověka i přírodu
Čínský prezident zopakoval, že „průzračné vody a svěží horský vzduch jsou neocenitelným bohatstvím", a prohlásil, že ochrana životního prostředí v provincii Čching-chaj je jednou z hlavních priorit země. Vyzval proto občany, aby chránili tento „třetí pól světa".
V roce 2008 zahájila provincie Čching-chaj svůj desetiletý plán ochrany životního prostředí a komplexní správy povodí jezera Čching-chaj, do kterého investovala 1,57 miliardy jüanů (226 milionů dolarů).
Do roku 2018 bylo obnoveno celkem 800 hektarů mokřadů a počet ptačích druhů v oblasti jezera se zvýšil ze 164 v roce 1996 na současných 225. Hladina jezera Čching-chaj za 15 let stoupla o 3,27 metru.
Malebnou oblast jezera Čching-chaj, které je považováno za nejkrásnější jezero v Číně, navštívilo v loňském roce během pandemie 4,42 milionu návštěvníků, přičemž roční příjmy z cestovního ruchu činily podle místní správy 265 milionů jüanů (41,5 milionu dolarů).
Čína však vynaložila značné úsilí, aby nalezla rovnováhu mezi rozvojem této oblasti a ochranou životního prostředí.
Vyhlídkové místo na Ptačím ostrově bylo v roce 2017 uzavřeno a zůstala zde pouze vědecká základna a zařízení pro sledování vodního ptactva. Turistická zařízení na Písečném ostrově, dalším uzavřeném vyhlídkovém místě, byla rovněž zrušena a rekreační aktivity, jako je jízda pískem na motocyklu a skluzavky, byly zakázány.
„Úspěchy v oblasti ochrany jezera Čching-chaj jsou výsledkem tvrdé práce a je třeba si jich vážit a v tomto úsilí nepolevovat," řekl Si Ťin-pching během své návštěvy.
Komplex národních parků na náhorní plošině
Během poslední inspekce čínský prezident také místním úředníkům řekl, aby zdvojnásobili své úsilí při budování systému přírodních rezervací, které by měly být složeny zejména z národních parků a doplněny přírodními rezervacemi, aby bylo lépe chráněno životní prostředí a místní biodiverzita.
Čína prosadila výstavbu národního parku, který má zlepšit stav životního prostředí celé náhorní plošiny.
Správa provincie Čching-chaj vybudovala dva národní parky v okolí San-ťiang-jüanu, kde se nachází prameny řeky Jang-c'-ťiang, Žluté řeky a řeky Lancang nebo pohoří Čchilian, které tvoří 52,2 % celkové rozlohy přírodních rezervací v provincii a 38,42 % její celkové rozlohy.
Provincie také urychluje své úsilí o vybudování národního parku kolem jezera Čching-chaj. Odborníci již v květnu schválili územní plán.
„Zachování biodiverzity Tibetské náhorní plošiny je největším přínosem pro přežití a rozvoj čínského národa," uvedl prezident a vyjádřil odhodlání národa vybudovat z plošiny vrchol ekologického pokroku nejen v Číně, ale na celém světě.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=VhEH6NEXugk
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article