CGTN: Čína chce posilňovať ekonomický rast inováciami a otváraním sa svetu a podporuje spoluprácu v rámci celého ázijsko-tichomorského regiónu
PEKING, Nov. 23, 2020 /PRNewswire/ -- Pandémie COVID-19 sa šíri po celom svete a Ázia a Tichomorie patria medzi veľmi zasiahnuté oblasti, v jednotlivých krajinách stále rastie neistota okolo ďalšieho ekonomického vývoja.
Medzinárodný menový fond očakáva, že v roku 2020 ekonomika v ázijsko-tichomorskom regióne klesne o 2,3%, na rok 2021 predpokladá rast o 6,7%. Naproti tomu vo vyspelých krajinách by mal pokles ekonomiky za rok 2020 dosiahnuť 5,8% a rast v roku 2021 by mal predstavovať 3,9%.
Pôvodný článok si môžete prečítať tu.
Čína, ktorej hospodárstvo za prvé tri štvrťroky tohto roka aj napriek pandémii rástlo, sa podelila o svoju víziu podporovať vzájomne prospešnú spoluprácu v celom regióne Ázie a Tichomoria, a prispieť tak k ekonomickému rastu v celom regióne. Toto čínske stanovisko zaznelo z úst prezidenta Si Ťin-pchinga v jeho štvrtkovom video prejave z Pekingu, ktorý predniesol pri príležitosti konferencie Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC).
Rada pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) vznikla v roku 1989 s cieľom zabezpečiť prosperitu celého regiónu prostredníctvom podpory voľného a otvoreného obchodu medzi členskými štátmi tohto zoskupenia.
V tomto roku organizuje túto konferenciu Malajzia, ktorá je predsedajúcou krajinou organizácie APEC, a riadi tak Poradný podnikateľský výbor organizácie APEC (ABAC - APEC Business Advisory Council). Cieľom tohtoročnej konferencie bolo nastavenie priorít na obdobie po pandémii COVID-19.
Prezident Si Ťin-pching vo svojom prejave k popredným predstaviteľom podnikateľskej a obchodnej komunity v Ázii a Tichomorí uviedol, že rýchle hospodárske oživenie Číny je dôkazom odolnosti a životaschopnosti čínskej ekonomiky a že verí, že "využitie potenciálu čínskeho trhu na maximum vytvorí obrovské príležitosti aj pre ostatné krajiny" a položí pevné základy pre udržanie stabilného rastu globálnej ekonomiky.
Rast založený na inováciách
Pretože veda a technológie zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu pri zvyšovaní produktivity práce, prezident Si Ťin-pching povedal, že na zabezpečenie trvalo udržateľného rastu ťahaného domácim dopytom, bude Čína aj naďalej klásť dôraz na zavádzanie vedeckých a technologických inovácií po celej krajine.
Poznamenal, že inovácie boli vždy hlavným ťahúňom čínskej ekonomiky, a Číne vždy darilo dosiahnuť najväčších úspechov práve vďaka uplatňovaniu stratégie založenej na inováciách.
"Budeme naplno využívať dopyt na našom domácom trhu a silu nášho priemyslu a zdvojnásobíme úsilie v oblasti vedy a výskumu tak, aby sme s pomocou dosiahnutých výsledkov maximálne zvýšili produktivitu práce," povedal čínsky prezident.
V súvislosti s podporou trvalo udržateľného dlhodobého ekonomického rastu v Číne, prezident Si Ťin-pching dodal, že "Čína sa bude snažiť vybudovať inovatívny systém, ktorý bude spájať vedu a technológie so vzdelávacími programami a priemyselným a finančným sektorom a podporovať modernizáciu priemyselných reťazcov."
Prehĺbenie reforiem a otvorenie sa svetu prinesie zvýšenie produktivity
Čínsky prezident tiež zdôraznil, že krajina bude aj naďalej prehlbovať reformy a podporovať ďalší rozvoj svojho miestneho trhu s cieľom maximálne využiť svoj potenciál a zvýšiť produktivitu práce.
Podiel čínskeho zahraničného obchodu na HDP klesol zo 67% v roku 2006 na menej ako 32% v roku 2019, zatiaľ čo podiel zahraničného obchodu na celkovom prírastku HDP klesol z hodnoty 9,9% v roku 2007 na aktuálnu hodnotu nižšiu ako 1%.
Za sedem rokov od globálnej finančnej krízy v roku 2008 vzrástol podiel domáceho dopytu na čínskom HDP o viac ako 100%, pričom najväčším ťahúňom rastu bola domáca spotreba.
Prezident Si Ťin-pching povedal, že Čína vstúpila do novej fázy rozvoja a musí plniť nové reformné úlohy. Zdôraznil, že krajina bude uplatňovať stratégiu "dvojitého obehu tovaru a služieb", ktorá je založená na podpore domáceho trhu ako aj na podpore zahraničného obchodu, pričom sa budú navzájom posilňovať.
Prezident Si Ťin-pching však zdôraznil, že uplatňovanie tejto novej stratégie neznamená "uzavretie Číny pre svet, ale naopak väčšiu otvorenosť a vzájomné posilnenie domáceho aj zahraničného obchodu."
Prezident Si Ťin-pching dodal, že Čína podnikne ďalšie kroky na odstránenie systémových a inštitucionálnych bariér v rámci modernizácie svojho trhového systému a uvoľní niektoré reštrikcie. Medzi hlavné priority patrí posilnenie ochrany súkromného a duševného vlastníctva a vytvorenie kvalitného trhového systému s vylepšenými mechanizmami pre spravodlivú hospodársku súťaž.
Nádej pre podnikateľský sektor v Ázii a Tichomorí
Podľa údajov z roku 2018 sa 21 členských štátov organizácie APEC podieľa na celkovom objeme svetovej ekonomiky v hodnote približne 60% a pripadá na ne takmer polovica objemu svetového obchodu.
Prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že Ázia a Tichomorie sú dôležitou súčasťou svetovej ekonomiky a jedným z hlavných motorov svetového hospodárskeho rastu. Táto komunita teda hrá dôležitú úlohu v utváraní budúcnosti celého regiónu.
Prezident Si Ťin-pching tiež vyzval k ďalšej podpore otvoreného obchodu a investícií a hľadaniu nových možností spolupráce medzi jednotlivými štátmi vrátane pomoci znevýhodneným krajinám tak, aby sme čo najviac využili rastový potenciál celého regiónu.
V piatok sa prezident Si Ťin-pching zúčastní stretnutia ekonomických lídrov organizácie APEC, kde sa očakáva predstavenie vízie Post-2020, kľúčového politického dokumentu, určujúceho ciele a úlohy pre budúcu spoluprácu členských štátov APEC.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=1xibK9bXtUQ
Video - https://www.youtube.com/watch?v=HpMhQTc3wxQ
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article