CGTN: Chiny sadzą więcej drzew, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla
PEKIN, 1 kwietnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Dążąc do spełnienia zobowiązania do ograniczenia szczytowych wartości emisji dwutlenku węgla do 2030 r. oraz osiągnięcia neutralności węglowej do 2060 r., Chiny rozszerzają krajową inicjatywę sadzenia drzew.
Inicjatywie zalesiania przewodzi chiński prezydent Xi Jinping, a także inni urzędnicy wyższego szczebla. Podczas środowej akcji sadzenia drzew w Pekinie Xi powiedział, że lasy mogą zagwarantować zachowanie zasobów wodnych, przynieść korzyści gospodarcze, zwiększyć produkcję zbóż, są też skutecznym pochłaniaczem dwutlenku węgla.
Xi, pełniący, między innymi funkcję sekretarza generalnego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), uczestniczy w akcjach sadzenia drzew już dziesiąty rok z rzędu, od 18. Krajowego Kongresu KPCh z 2012 r.
„Zasiejmy ziarno ekologii"
W 1979 r. Chiny ogłosiły 12 marca Narodowym Dniem Sadzenia Drzew. Krajowy Kongres Ludowy, główny chiński organ prawodawczy, ustanowił dobrowolną kampanię sadzenia drzew w 1981 r. postanawiając, że każdy zdolny do pracy obywatel powyżej 11. roku życia powinien zasadzić od trzech do pięciu drzew rocznie.
„Pragnę się choć trochę przyczynić do inicjatywy >>Piękne Chiny<<, a także zasiać ziarno ekologii w całym społeczeństwie, zwłaszcza wśród młodych obywateli Chin" – powiedział Xi podczas tegorocznej kampanii, która odbyła się w miejskim parku wypoczynkowym w mieście Huangcun w pekińskiej prowincji Daxing.
Xi osobiście zasadził chińską sosnę, kwitnącą brzoskwinię, magnolię, jabłoń płonkę i jesion chiński.
„Dzięki wytrwałości i wspólnym wysiłkom sprawimy, że niebo nad nami będzie bardziej błękitne, góry bardziej zielone, wody czystsze, a środowisko piękniejsze" – powiedział.
Mówiąc o lasach jako „pochłaniaczu dwutlenku węgla", Xi powiedział, że lasy i tereny zielone odgrywają podstawową i strategicznie istotną rolę w bezpieczeństwie ekologicznym kraju.
Wezwał do priorytetowego potraktowania ochrony ekologicznej i realizowania rozwoju ekologicznego w oparciu o „podejście holistyczne".
„Będziemy chronić i zarządzać naszymi ekosystemami, obejmującymi góry, rzeki, lasy, ziemie uprawne, jeziora, obszary trawiaste i pustynie, w sposób holistyczny, systematycznie realizując programy ekologiczne oraz zwiększając zarówno ilość, jak i jakość zasobów leśnych i łąk" – powiedział.
Rola lasów w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla
„Krystalicznie czyste wody i porośnięte bujną roślinnością góry to bezcenne zasoby", to przekonanie wygłoszone przez Xi stało się motywem przewodnim chińskich wysiłków na rzecz ochrony ekologicznej.
W ostatnich latach Chiny zobowiązały się do ograniczenia szczytowej emisji dwutlenku węgla do 2030 r. i osiągnięcia neutralności węglowej przed rokiem 2060. W ramach 14. Planu Pięcioletniego (2021-2025) oraz celów długoterminowych do 2035 r., najnowszego planu rozwoju państwa, złożyły również obietnicę przyspieszenia ekologicznej transformacji społecznej i gospodarczej.
Zalesienie odgrywa zasadniczą rolę realizowaniu tych idei, lasy i łąki skutecznie pochłaniają i korzystają z dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.
W ciągu ostatnich 30 lat Chiny zwiększyły powierzchnię obszarów zalesionych i rezerw lasów. Według opublikowanej w październiku ubiegłego roku chińskiej białej księgi poświęconej ochronie bioróżnorodności Chiny osiągnęły najwyższy na świecie przyrost zalesienia.
Według białej księgi pod koniec 2020 r. powierzchnia obszarów zalesionych w Chinach wyniosła 220 mln hektarów, z czego lasy stanowią 23 procent, a ilość dwutlenku węgla zmagazynowanego w lasach wyniosła 9,19 mld ton.
W biuletynie z 11 marca Narodowa Administracja Lasów i Terenów Zielonych podała, że w Chinach zasadzono 3,6 mln hektarów lasów i przekształcono 380 800 hektarów terenów uprawnych w lasy. W tym roku kraj ten planuje zasadzenie 6,4 mln hektarów drzew i traw.
Aby zwiększyć potencjał sektora leśnego do magazynowania dwutlenku węgla, Chiński Bank Rozwoju udzielił niedawno kredytów o łącznej wartości 114,2 mld juanów (około 17,95 mld USD), które zostaną przeznaczone na promowanie kluczowych obszarów ekologicznych, między innymi stworzenie krajowych rezerw lasów i doskonalenie jakości terenów leśnych.
Bank ten, jeden z najważniejszych banków państwowych, wspiera uprawę i utrzymanie lasów pokrywających blisko milion hektarów, które – jak się przewiduje – po 2030 r. będą pochłaniać 72 mln ton dwutlenku węgla rocznie.
Materiał wideo - https://www.youtube.com/watch?v=49KymgvycfA
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article