CGTN: Chiny przekształcają Zhejiang w strefę pokazową wspólnego dobrobytu
PEKIN, 14 czerwca 2021 r. /PRNewswire/ -- Planuje się, że chińska prowincja Zhejiang dokona znaczącego postępu na drodze do stworzenia strefy pokazowej wspólnego dobrobytu dzięki wysokiej jakości rozwojowi, zgodnego z wytycznymi ogłoszonymi w czwartek przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin i Radę Państwa.
Wytyczne opierają się na wielu działaniach ukierunkowujących prowincję na wyznaczenie drogi ku wspieraniu wspólnego dobrobytu.
Do 2025 r. prowincja Zhejiang powinna osiągnąć solidny postęp w budowaniu strefy pokazowej, a jej produkt krajowy brutto (PKB) w przeliczeniu na jednego mieszkańca powinien osiągnąć poziom równy gospodarkom średnio rozwiniętym, a ponadto, zgodnie z wytycznymi, do tego roku struktura społeczna powinna zmienić się na społeczność osiągającą średni poziom dochodów.
I również zgodnie z wytycznymi, dziesięć lat później prowincja osiągnie jeszcze większy sukces pod względem wysokiej jakości rozwoju, uzyskując wspólny dobrobyt na całym terenie.
Promowanie wspólnego dobrobytu wszystkich obywateli Chin to trudny i długoterminowy cel, którego nie da się w pełni osiągnąć w krótkiej perspektywie czasowej. Dlatego też, jak powiedziała Krajowa Komisja ds. Rozwoju i Reform (KKRR) w odpowiedzi na pytanie o plany Chin dla prowincji Zhejiang, aby ustalić obszar priorytetowy, należy wybrać kilka obszarów, w których panują względnie dobre warunki.
Pionierska rola prowincji Zhejiang
Według badania Instytutu Badawczego Banku Chin, stworzenie strefy pokazowej w prowincji Zhejiang nieodłącznie wiąże się z promowaniem lepszego skoordynowania rozkładu dochodu na obszarach miejskich i wiejskich, intensyfikowaniem rozwoju przemysłu i optymalizacją usług publicznych.
Ponieważ Chiny są dziś pod względem wielkości, drugą gospodarką świata, większą uwagę należy zwrócić na skoordynowanie wzrostu gospodarczego i dochodów na obszarach miejskich i wiejskich, aby zlikwidować nierówności w zakresie dochodu i wzmocnić klasę średnią. Jak wynika z badania, strefa pokazowa w prowincji Zhejiang poszerzy kanały generowania dochodu przez mieszkańców obszarów miejskich i wiejskich, a także pozwoli na zbadanie możliwości zwiększania dochodów mieszkańców osiągających dochody niskie i średnie oraz podniesienia wynagrodzeń pracowników wykwalifikowanych.
Prowincja Zhejiang charakteryzuje się rozwiniętą gospodarką, silnym zaangażowaniem w reformy i innowacje oraz posiada podwaliny i atuty pozwalające na stworzenie stref pokazowych. Wytyczne wskazują, że prowincja Zhejiang powinna w skoordynowany sposób wykorzystać potencjał przemysłowy i konsumpcyjny, co pozwoli na lepsze zaspokojenie zróżnicowanych potrzeb mieszkańców wymagających zaawansowanego, inteligentnego i ukierunkowanego na rynek rozwoju przemysłu, jak również będzie czynnikiem sprzyjającym wspieraniu efektywności siły roboczej, technologii, kapitału państwowego i prywatnego oraz innych czynników.
Dlaczego prowincja Zhejiang?
Jak powiedział główny planista Chin, prowincja Zhejiang osiągnęła doskonałe rezultaty w eksplorowaniu i rozwiązywaniu problemu niezrównoważonego i niewystarczającego rozwoju; owoce zebrane dzięki reformom pozwolą na dzielenie się doświadczeniem z innymi częściami kraju.
Zhejiang jest stosunkowo bogatą prowincją. W 2020 r., dochód rozporządzalny w przeliczeniu na jednego mieszkańca osiągnął 52.500 juanów (około 8.199 USD), a więc uplasował się na trzecim miejscu, zaraz po Szanghaju i Pekinie.
Rozwój w prowincji jest również właściwie zrównoważony, ponieważ liczba mieszkańców obszarów wiejskich stanowi połowę całkowitej liczby ludności, ale różnice w dochodach wynoszą 1,96, o wiele mniej niż 2,56 odnotowywane w innych częściach kraju.
Wszystkie części prowincji Zhejiang wykazują dość duże zaangażowanie w reformy i innowacje, oferując zróżnicowane, zaawansowane zmiany, obejmujące między innymi szybkie i łatwo dostępne usługi oferowane w punktach kompleksowej obsługi. Pomimo oferowania usług tego typu potencjał do dalszego wzrostu i dobrobytu jest w prowincji duży, na przykład w zakresie zarządzania antymonopolowego i zapobiegania niekontrolowanej ekspansji kapitału.
Według KKRR wytyczne ukierunkowane na problem koncentrują się na najsłabszym ogniwie utrudniającym wspólny dobrobyt i wytyczają kluczowe działania prowadzące do zlikwidowania luki między rozwojem regionalnym na obszarach miejskich i wiejskich oraz rozkładem dochodów w poszczególnych grupach.
Materiał wideo: https://www.youtube.com/watch?v=IMT-NWwWKwo
Related Links
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article