CGTN: Chiny podtrzymują zaufanie w obszarze kultury oraz pozostają otwarte na rozwój chińskiej cywilizacji
PEKIN, 9 października 2023 /PRNewswire/ -- Począwszy od samodzielnej nauki języka chińskiego aż do zostania uczennicą spadkobiercy niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin, Amiris Rodrigues Barros, pochodząca z Brazylii studentka, która odbywa aktualnie studia magisterskie na Uniwersytecie Nankai w północnochińskim Tianjin, jest zakochana w tradycyjnej chińskiej kulturze.
Jej zainteresowanie Chinami rozpoczęło się jeszcze w Brazylii w okresie szkoły średniej, kiedy to uczęszczała na lekcje języka chińskiego i zasmakowała chińskiej kuchni.
W 2019 roku Amiris, już jako międzynarodowa studentka w Nankai, zafascynowała się „Jingdong Dagu" (w dosłownym tłumaczeniu - „bęben wschodniego Pekinu"). Jest to sztuka ludowa oparta na muzyce perkusyjnej i śpiewaniu ballad w dialekcie wschodniopekińskim, wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Chin.
Jako protegowana i partnerka sceniczna wykonującego „Jingdong Dagu" artysty Wanga Wenleia, Amiris mogła doświadczyć uroku tradycyjnej chińskiej kultury i pragnie pełnić funkcję posłanniczki w wymianie kulturalnej między Chinami a Brazylią.
„Myślę, że jest to prawdziwa wymiana w zakresie kultury i dziedzictwa. Doceniamy siebie nawzajem i wspólnie robimy postępy. To jest to, co Chińczycy nazywają wzajemnym uczeniem się między cywilizacjami" - powiedziała w rozmowie z China Media Group.
Podczas krajowego spotkania, które odbyło się w Pekinie w sobotę i niedzielę, chiński prezydent Xi Jinping wydał instrukcje dotyczące dalszych prac w obszarze komunikacji publicznej i kultury, podkreślając potrzebę budowania silniejszej więzi kulturowej, wdrażania podejścia opartego na otwartości i inkluzywności oraz przestrzegania fundamentalnych zasad przy jednoczesnym otwarciu nowych możliwości.
Budowanie większego zaufania w obszarze kultury
Chiny zademonstrowały swoją kulturową pewność siebie i charakter, niezmiennie promując wzajemną wymianę i uczenie się między cywilizacją chińską a cywilizacjami zagranicznymi.
Za doskonały przykład może posłużyć Szanghaj, który posiada łącznie 3075 zabytkowych budynków, 397 chronionych dróg (ulic i alejek), 250 miejsc chronionych oraz 44 obszary historyczne i kulturalne, które łącznie stanowią tętniącą życiem przestrzeń kulturalną miasta.
Kultura miejska przyczynia się również do wzrostu gospodarczego. W roku 2022 łączna produkcja branży kulturalnej i kreatywnej w Szanghaju odpowiadała za około 13% całkowitego PKB miasta.
W latach 2022 i 2023 w lokalnych muzeach i galeriach odbyło się wiele międzynarodowych wystaw, dzięki którym mieszkańcy mogli poznać różnorodne, zachwycające kolekcje dzieł sztuki. Wydarzenia te również promowały wzajemne uczenie się i wymianę między cywilizacjami.
Tego lata rosnąca popularność wycieczek studyjnych koncentrujących się na tradycyjnej kulturze przyciągnęła ogromne tłumy do muzeów w Chinach.
W odpowiedzi na zjawisko „gorączki muzealnej podczas letnich wakacji" 46 muzeów w Pekinie zawiesiło w sierpniu swoje cotygodniowe poniedziałkowe dni wolne, otwierając drzwi dla zwiedzających każdego dnia, o czym poinformowano w komunikacie Miejskiego Biura Dziedzictwa Kulturowego w Pekinie.
Analizując przyczyny „muzealnego szaleństwa", Guo Sike, kustosz Muzeum Konfucjusza w Qufu we wschodniochińskiej prowincji Shandong, wskazał na „ogromne zainteresowanie tradycyjną kulturą", szczególnie wśród młodych Chińczyków.
„Przedstawicieli młodego pokolenia cechuje kulturowa pewność siebie i zamiłowanie do wspaniałej tradycyjnej kultury chińskiej" - powiedział Guo.
Jak podkreślił prezydent Xi podczas czerwcowego spotkania poświęconego tematom związanym z dziedzictwem i rozwojem kultury, aby zbudować nowoczesną chińską cywilizację w tym nowym, historycznym punkcie wyjścia, Chiny powinny pozostać pewne swojej kultury i podążać własną ścieżką, a także promować chińskie doświadczenie w ramach chińskiej teorii, aby urzeczywistnić intelektualną niezależność i samodzielność.
W swoich wytycznych prezydent zaznaczył, że związane z tym działania powinny być realizowane z naciskiem na nową misję kulturową, jaką jest dalszy rozwój dobrobytu kulturowego, budowanie wiodącej pozycji kraju w obszarze kultury i wspieranie nowoczesnej chińskiej cywilizacji w nowym, historycznym punkcie wyjścia.
Wzajemne uczenie się i wymiana między cywilizacjami
Xi powiedział kiedyś, że tylko pewna siebie cywilizacja może być tolerancyjna wobec innych cywilizacji, uczyć się od nich i przyswajać je, zachowując przy tym własne cechy narodowe.
Przemawiając podczas bankietu w Chengdu zorganizowanego w lipcu na powitanie gości uczestniczących w ceremonii otwarcia Światowych Igrzysk Uniwersyteckich FISU, Xi podkreślił znaczenie Igrzysk dla rozwoju cywilizacji.
„Cywilizacje przybierają różne formy, dzięki czemu świat jest kolorowy i różnorodny" - stwierdził, wzywając do obrony wspólnych wartości ludzkości i napisania nowego rozdziału w budowaniu globalnej społeczności opartej na wspólnej przyszłości.
Chiny podpisały umowy o współpracy w obszarze dziedzictwa kulturowego z ponad 20 krajami i przeprowadziły działania z zakresu ochrony i restauracji zabytków kultury, a także podjęły współpracę archeologiczną z krajami uczestniczącymi w Inicjatywie Pasa i Drogi.
Podczas Konferencji poświęconej Dialogowi Cywilizacji Azjatyckich Chiny zorganizowały wystawę na temat cywilizacji azjatyckich i zgromadziły ponad 400 skarbów kultury z 49 krajów, prezentując wyjątkowy urok Azji i dziedzictwa kulturowego ludzkości oraz promując wzajemne uczenie się i wspólny rozwój między cywilizacjami.
Podczas niedzielnego spotkania Xi wezwał do promowania twórczej transformacji i innowacyjnego rozwoju tradycyjnej kultury chińskiej, a także do wzajemnego uczenia się i wymiany między cywilizacjami.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article