CGTN: Chiny podtrzymują otwartość i wspólny rozwój, by rozwinąć współpracę z Azją i Pacyfikiem
PEKIN, 17 listopada 2023 r. /PRNewswire/ -- Hernan Garces, wnuk chilijskiego plantatora wiśni, cieszy się, że jego rodzinna firma stała się głównym eksporterem wiśni do Chin. Garces, dyrektor jednego z największych lokalnych eksporterów wiśni chwalący się, że eksportuje do Chin ponad 80 procent tych owoców, a swój sukces przypisuje zrównoważonemu otoczeniu biznesowemu w Chinach.
„Chiński biznes jest niezwykle przyjazny i oferuje nieograniczone możliwości" - powiedział Garces, który wraz z rodziną przeprowadził się do Szanghaju, by lepiej zarządzać swoim przedsiębiorstwem.
Popyt na wiśnie, uprawiane od półkuli północnej po południową, jest ściśle uzależniony od gospodarki Chin oraz Azji i Pacyfiku.
Otwartość i wspólny rozwój
W przemówieniu wygłoszonym na czwartkowym szczycie APEC w San Francisco prezydent Chin Xi Jinping stwierdził, że od spotkania przywódców Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w 1993 r. w regionie nastąpiło pogłębienie współpracy i integracji gospodarczej.
„Ostatnie trzy dziesięciolecia to okres naszego zaangażowania w otwarty regionalizm, otwarcie się i sprzyjanie włączeniu, czerpania z wzajemnych atutów, wymiany potrzeb, koncentracji na rozwoju i wspólnego popularyzowania «podejścia APEC» opartego na zasadzie dobrowolności, budowania konsensusu i stopniowego postępu, kapitalizacji prowadzonej w duchu partnerstwa i harmonii nie wymuszającej jednorodności, a także solidarności i wzajemnego wspierania się" - dodał Xi.
Prezydent Chin podkreślił, że otwartość, sprzyjanie włączeniu i powszechny rozwój przyćmiewają innych, którzy również wyruszyli w fascynującą podróż ku nawiązaniu współpracy z Azją i Pacyfikiem.
„Przez te ponad trzydzieści lat kraje Azji i Pacyfik obniżyły średnią stawkę celną z 17 do 5 procent, co doprowadziło do 70-procentowego globalnego wzrostu" - powiedział Xi dodając, że w tym samym okresie „dochód na jednego mieszkańca w państwach Azji i Pacyfiku wzrósł ponad czterokrotnie, a ponad miliard osób wyszło z ubóstwa".
Xi podkreślił, że szukanie płaszczyzny porozumienia pomimo różnic historycznych i kulturowych, a także zróżnicowanych losów rozwoju, to jedyna słuszna droga.
Sprzyjanie współpracy regionalnej
Odnosząc się do faktu, że świat wkroczył w nową erę przeobrażeń i zmian, Xi stwierdził, że brak współpracy niesie ze sobą największe ryzyko, a rozdzielenie i zakłócenie funkcjonowania łańcucha dostaw nie leżą w niczyim interesie.
Następnie przypomniał, że gospodarki APEC powinny „nieustępliwie budować Strefę Wolnego Handlu Azji i Pacyfiku".
Fakty przemawiają lepiej niż słowa. Według danych chińskiego ministerstwa handlu (MOC) w ostatnich latach Chiny nieprzerwanie pogłębiały współpracę gospodarczą i handlową z ponad 20 krajami APEC i umacniały pozycję Chin w budowaniu wspólnej gospodarki Azji i Pacyfiku.
Mówiąc konkretnie, zgodnie z danymi MOC w 2022 r. łączna wartość importu i eksportu Chin i krajów APEC sięgnęła 3 739,08 miliarda USD, co stanowi 59,7 procent całkowitej wielkości importu i eksportu Chin.
Dane dowodzą też, że w tym samym roku ośmiu na dziesięciu największych partnerów handlowych Chin pochodziła z krajów APEC, a Chiny były największym partnerem handlowym 13 państw APEC.
Luo Rong, badacz z Chińskiej Akademii Analiz Makroekonomicznych, powiedział, że Chiny otwierają drzwi coraz szerzej, rośnie ich zdolność do zaangażowanie kapitału obcego, poprawia się chińskie otoczenie biznesowe. „Wszystkie te czynniki tchną nowego ducha w regionalny wzrost gospodarczy".
Więcej działań na rzecz przyciągnięcia inwestycji zagranicznych
Od reform i otwarcia się, które nastąpiły 45 lat temu, APEC jest pierwszą organizacją gospodarczą i handlową, do której Chiny przystąpiły.
Xi powiedział, że dziś, w nowym punkcie wyjścia, Chiny nadal rozwijają się, otwierają i nie ustają w dążeniu do wysokiej jakości otwarcia się oraz dalszym rozszerzaniu dostępu do rynku i dodał, że Chiny zdecydowały o zniesieniu wszystkich środków ograniczających inwestycje zagraniczne w sektor produkcji.
Prezydent Chin oświadczył też, że bez względu na to, jak rozwinie się sytuacja międzynarodowa, Chiny będą realizować zobowiązanie do sprzyjania otoczeniu biznesowemu zorientowanemu na rynek, praworządność i standardy światowe, oraz zaznaczył, że polityka świadczenia równorzędnych, wysokiej jakości usług pozostanie niezmienna.
Xi stwierdził również, że największy na świecie kraj rozwijający się podejmie również inne działania, m.in. prowadzące do udoskonalenia polityk dotyczących wjazdu i pobytu cudzoziemców w Chinach, a także usunięcia barier dla usług finansowych, medycznych, płatności elektronicznych i innych.
W Pekinie na przykład rozpoczęto proces wydawania cudzoziemcom pozwoleń na pracę i pozwoleń na pobyt ze względu na pracę. Wszyscy pracownicy z zagranicy pracujący w Pekinie mają prawo do jednoetapowego rozpatrywania podań o wydanie dwóch pozwoleń jednocześnie w dowolnym z 15 miejskich punktów kompleksowej obsługi.
„Wszystkie te działania mają ułatwić spółkom zagranicznym inwestowanie i prowadzenie działalności w Chinach" - powiedział Xi.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article