CGTN: Šanghaj považuje vedecko-technické inovácie za kľúčovú hnaciu silu rozvoja
PEKING, 7. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Šanghaj, obchodné centrum Číny, opäť prilákal špičkových svetových vedcov na každoročný vedecký galavečer – Svetové fórum laureátov (WLF), keďže mesto zdôrazňuje, že vedecké a technologické inovácie sú kľúčovou hnacou silou kvalitného rozvoja.
Piaty ročník WLF, jedného z najväčších svetových stretnutí v oblasti vedy a techniky, ktoré sa od roku 2018 každoročne koná v metropole, sa začal v nedeľu témou „Veda vpred: Vytvorte svetlú budúcnosť".
Na dvojdňovom online a offline podujatí sa zúčastnilo viac ako 60 špičkových vedcov z viac ako 20 krajín a regiónov vrátane 27 laureátov Nobelovej ceny.
Dvaja vedci získali cenu WLA
Na slávnostnom otvorení v nedeľu bola dvom vedcom udelená inauguračná cena Svetovej asociácie laureátov (WLA), medzinárodná cena za vedu zavedená v Šanghaji v roku 2021.
Cenu WLA 2022 v oblasti prírodných vied alebo medicíny získal nemecký biochemik Dirk Görlich za kľúčové objavy, ktoré objasňujú mechanizmus a selektivitu prenosu proteínov medzi cytoplazmou a jadrom, a cenu WLA 2022 v oblasti počítačových vied alebo matematiky získal americký výskumník Michael I. Jordan za zásadný prínos k základom strojového učenia a jeho aplikácii.
Okrem medaily a certifikátu získal každý z nich aj finančnú odmenu vo výške 10 miliónov čínskych jüanov (približne 1,39 milióna dolárov).
Cieľom ceny WLA, ktorú iniciovala WLA a spravuje Nadácia WLA, je oceniť a podporiť významných výskumníkov na celom svete za ich prínos k vede. Laureáti inauguračnej ceny WLA boli oficiálne vyhlásení 29. septembra.
Veda a technológie pre ľudstvo
WLA bola založená s víziou „veda a technológie pre spoločný osud ľudstva" a tromi úlohami, ktorými sú podpora základnej vedy, presadzovanie medzinárodnej spolupráce a podpora rozvoja mladej generácie vedcov, povedal Roger Kornberg, predseda WLA a nositeľ Nobelovej ceny za chémiu za rok 2006.
Svet sa mení a veda môže ľuďom pomôcť vyrovnať sa s výzvami a v budúcnosti dokonca úplne vyriešiť problémy, uviedol a dodal, že fórum poskytuje účastníkom jedinečnú príležitosť komunikovať s najlepšími odborníkmi na svete.
V uplynulých rokoch sa WLF stala dôležitým kanálom na prepojenie špičkových svetových vedcov a významnou platformou pre dialóg na vysokej úrovni v rámci svetovej vedeckej komunity.
Čína na 20. národnom zjazde Komunistickej strany Číny zdôraznila rozšírenie medzinárodnej vedeckej a technologickej výmeny a spolupráce, povedal Wan Gang, prezident Čínskej asociácie pre vedu a techniku (CAST).
„Čínska vedecko-technická komunita sa bude držať spoločných hodnôt celého ľudstva a nasledovať myšlienku vedecko-technického dobra," uviedol.
Šanghaj sa chce stať globálnym vedecko-technologickým inovačným centrom
Tajomník šanghajského mestského výboru strany Čchen Ťi-ning na otváracom ceremoniáli povedal, že mesto už za posledných osem rokov zaznamenalo veľké zlepšenie v oblasti vedecko-technickej sily, pričom vedecko-technické inovácie slúžia ako dôležitá hnacia sila jeho neustáleho rozvoja.
V septembri 2021 mesto vydalo svoj 14. päťročný plán (2021-2025) na vybudovanie vedeckého a technologického inovačného centra s globálnym vplyvom.
Podľa plánu chce Šanghaj do roku 2025 zvýšiť intenzitu výdavkov na výskum a vývoj, teda podiel výdavkov na výskum a vývoj k jeho HDP, na približne 4,5 %. Z toho podiel financovania základného výskumu dosiahne 12 %.
Cieľom mesta je tiež zvýšiť pridanú hodnotu strategických rozvíjajúcich sa odvetví na 20 % jeho HDP do roku 2025, čo je o tri percentuálne body viac ako celkový cieľ krajiny.
Do roku 2025 chce mať mesto viac ako 26 000 špičkových technologických podnikov a 560 centier výskumu a vývoja financovaných zo zahraničia.
„Spolupráca a otvorenosť sú nezastaviteľným trendom," povedal Čchen a dodal, že Šanghaj vybuduje inovačnú platformu vyššej kvality, poskytne vhodné služby vedcom z celého sveta a vytvorí prvotriedne podnikateľské prostredie.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article