CGTN: Šanghaj považuje inovace v oblasti vědeckých technologií za klíčovou hnací sílu rozvoje
PEKING, 8. listopadu 2022 /PRNewswire/ – Šanghaj, čínské centrum obchodu, opět přilákala špičkové světové vědce na každoroční vědecký galavečer, World Laureates Forum (WLF), protože město zdůrazňuje, že věda a technologické inovace jsou klíčovou hnací silou jeho kvalitního rozvoje.
Pátý ročník WLF, jednoho z největších světových vědecko-technických setkání, které se od roku 2018 v metropoli každoročně koná, byl zahájen v neděli, a to na téma „Věda vpřed: Vytvoření světlé budoucnosti."
Dvoudenní akce se online i offline zúčastnilo více než 60 špičkových vědců z více než 20 zemí a regionů, včetně 27 laureátů Nobelovy ceny.
Dva vědci získali cenu WLA
Na nedělním zahajovacím ceremoniálu byla dvěma vědcům udělena cena World Laureates Association (WLA), mezinárodní vědecké ocenění založené v Šanghaji v roce 2021.
Cenu WLA za vědu o živé přírodě nebo medicínu v roce 2022 získal německý biochemik Dirk Görlich za klíčové objevy objasňující mechanismus a selektivitu přenosu proteinů mezi cytoplazmou a jádrem, zatímco cenu WLA za počítačovou vědu nebo matematiku v roce 2022 získal americký výzkumník Michael I. Jordan za zásadní přínos k základům strojového učení a jeho aplikacím.
Kromě medaile a certifikátu obdržel každý z nich také finanční odměnu ve výši 10 milionů jüanů (asi 1,39 milionu dolarů).
Cílem ceny WLA, kterou iniciovala WLA a kterou spravuje nadace WLA, je ocenit a podpořit významné vědce na celém světě za jejich přínos vědě. Laureáti ceny WLA byli slavnostně vyhlášeni 29. září.
Sci-tech pro lidstvo
WLA byla založena s vizí „věda a technologie pro společný osud lidstva" a třemi úkoly: propagovat základní vědu, prosazovat mezinárodní spolupráci a podporovat rozvoj mladé generace vědců, uvedl Roger Kornberg, předseda WLA a nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2006.
Svět se mění a věda může lidem pomoci vypořádat se s výzvami, a v budoucnu problémy dokonce zcela vyřešit, poznamenal a dodal, že fórum poskytuje účastníkům jedinečnou příležitost komunikovat se špičkovými světovými odborníky.
V uplynulých letech se WLF stala důležitým kanálem pro propojení špičkových světových vědců a významnou platformou pro dialog na vysoké úrovni v rámci světové vědecké komunity.
Čína na 20. celostátním sjezdu Komunistické strany Číny zdůraznila rozšíření mezinárodních vědeckých a technologických výměn a spolupráce, uvedl Wan Gang, předseda Čínské asociace pro vědu a techniku (CAST).
„Čínská vědecko-technická komunita se bude držet společné hodnoty celého lidstva a bude se řídit myšlenkou vědecko-technického přínosu," poznamenal.
Šanghaj se chce stát globálním centrem vědecko-technických inovací
Tajemník městského výboru strany v Šanghaji Chen Jining na slavnostním zahájení uvedl, že město již v uplynulých osmi letech zaznamenalo velké zlepšení v oblasti vědeckých technologií, přičemž vědecko-technické inovace jsou důležitou hnací silou jeho neustálého rozvoje.
V září 2021 vydalo město svůj 14. pětiletý plán (2021–2025), jehož cílem je vybudovat z města vědecké a technologické inovační centrum s globálním vlivem.
Podle plánu chce Šanghaj do roku 2025 zvýšit intenzitu výdajů na výzkum a vývoj, tedy podíl výdajů na výzkum a vývoj na HDP, na přibližně 4,5 %. Z toho podíl finančních prostředků na základní výzkum dosáhne 12 procent.
Město si rovněž klade za cíl zvýšit do roku 2025 přidanou hodnotu strategických rozvíjejících se odvětví na 20 % svého HDP, což je o tři procentní body více, než je celkový cíl země.
Do roku 2025 chce mít město více než 26.000 high-tech podniků a 560 výzkumných a vývojových center financovaných ze zahraničí.
„Spolupráce a otevřenost jsou nezastavitelným trendem," řekl Chen a dodal, že Šanghaj vybuduje inovační platformu vyšší kvality, poskytne pohodlné služby vědcům z celého světa a vytvoří prvotřídní podnikatelské prostředí.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article