CGTN: Akým spôsobom sa Čína snaží zachovávať, odovzdávať a zdieľať svoju kultúru?
PEKING, 27. september 2024 /PRNewswire/ -- Fan Zaixuan, odborník na reštaurovanie nástenných malieb, si ešte stále živo pamätá na moment, keď v noci 31. marca 1981 prvýkrát vstúpil do jaskyne Mogao v meste Dunhuang.
„Počul som len zvuky vetra z Deväťposchodovej budovy, ktorý bol veľmi tajomný, a bol som taký vzrušený, že som celú noc nespal."
Jaskyne Mogao sú najväčšou a najzachovalejšou lokalitou budhistického jaskynného umenia. Zahŕňajú 735 jaskýň, ktoré sa týčia cez útes dlhý 1 700 metrov a nachádza sa v nich viac ako 45 000 metrov štvorcových nástenných malieb a viac ako 2 000 polychrómovaných sôch.
Fan, ktorý má dnes 60 rokov, pracuje na obnove nástenných malieb v jaskyniach Mogao už viac ako 40 rokov. „Zatiaľ som obnovil oblasť s rozmermi približne veľkej jaskyne v komplexe Mogao," povedal pre CGTN.
Fan vie lepšie ako ktokoľvek iný, že obnova starých umeleckých diel si vyžaduje nepretržitú a starostlivú prácu z generácie na generáciu. Svoje zručnosti rozvíjal pod dohľadom starších konzervátorov, ako je Li Yunhe, ktorý vstúpil do svojej 10. dekády.
Li bol prvým reštaurátorom kultúrneho dedičstva akadémie Dunhuang na plný úväzok. Tejto iniciatíve sa venuje od roku 1956.
V súčasnosti je už Fan mentorom, ktorý odovzdáva svoje vedomosti a skúsenosti študentom. Dúfa, že mladšia generácia bude na oplátku pokračovať v „duchu Mogao".
Dai Chuan, jeden z Fanových študentov, sa narodil v 90. rokoch. Už viac ako desať rokov však pracuje na ochrane nástenných malieb v jaskyniach Mogao. „Tak isto som ochotný venovať dedičstvu kultúry Dunhuang svoju celoživotnú snahu," hovorí Dai odhodlane.
Čínsky prezident Xi Jinping urobil v jaskyniach Mogao prvú zastávku na svojej inšpekčnej ceste do severozápadnej čínskej provincie Gansu v auguste 2019.
Vyzdvihol kultúru Dunhuang ako „jasnú perlu v dlhej rieke svetovej civilizácie a vzácny historický materiál na štúdium politiky, hospodárstva, vojenstva, kultúry a umenia rôznych etnických skupín v starovekej Číne".
Do konca roka 2022 akadémia skompilovala digitálny zber údajov o 278 jaskyniach, spracovala snímky pre 164 z nich a 3D rekonštrukciu 145 maľovaných sôch a siedmich ruín, pričom vypracovala program panoramatickej prehliadky 162 jaskýň.
„Zachovanie koreňov"
Staré čínske príslovie hovorí: „Všetko na svete má svoje zákony na prežitie a rozvoj, ale zároveň si dokáže zachovávať svoje korene."
Prezident Xi Jinping opakuje tento princíp a často zdôrazňuje význam ochrany kultúrneho dedičstva. Verí, že dlhovekosť čínskej civilizácie vďačí tomuto základnému chápaniu svojich koreňov. „Vďaka tomuto zmyslu pre korene čínska civilizácia rástla a prekvitá až dodnes."
Za posledné desaťročie Čína zlepšila svoje systémy a zásady ochrany kultúrneho dedičstva.
Do konca roku 2021 bolo v Číne 108 miliónov súborov hnuteľných kultúrnych pamiatok vo vlastníctve štátu a asi 767 000 nehnuteľných pamiatok.
K dnešnému dňu má Čína 59 miest zapísaných na zozname svetového dedičstva UNESCO, čím sa umiestňuje celosvetovo na druhom mieste. Má tiež 43 položiek na zozname nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO, vďaka čomu je krajinou s najväčším počtom zápisov na svete.
Aliancia pre kultúrne dedičstvo v Ázii (ACHA), ktorú iniciovala Čína a ku ktorej sa pripojilo viac ako 20 ázijských krajín, vznikla v roku 2023 a kladie dôraz na podporu spolupráce v oblasti ochrany ázijského kultúrneho dedičstva, ako aj odovzdávania a rozvoja ázijských civilizácií v rôznych formách.
V rámci ACHA sa Čína zapojila do 33 spoločných archeologických projektov v 19 ázijských krajinách a podieľala sa na projektoch ochrany 11 historických pamiatok v šiestich ázijských krajinách.
Založenie ACHA je hlavnou súčasťou Iniciatívy globálnej civilizácie, ktorú navrhol prezidentom Xi, aby vyzývala na rešpektovanie rozmanitosti civilizácií, obhajovanie spoločných hodnôt ľudstva, oceňovanie dedičstva a inovovania civilizácií, ako aj podporu medzinárodných medziľudských vzťahov, výmenných pobytov a spolupráce.
Postupom času si Čína zachováva odhodlanie a podniká konkrétne kroky smerom k harmonickému spolunažívaniu rôznych civilizácií vo svete. Krajina podpísala dohody o spolupráci so 157 krajinami v oblasti kultúry, kultúrneho dedičstva a cestovného ruchu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article