CGTN: Ako otvoriť novú éru spolupráce Číny a strednej Ázie
PEKING, 19. mája 2023 /PRNewswire/ -- Čínska generálna colná správa zverejnila v stredu údaje, z ktorých vyplýva, že objem dovozu a vývozu Číny s krajinami strednej Ázie dosiahol v prvých štyroch mesiacoch 173,05 miliardy čínskych jüanov (24,8 miliardy USD), čo predstavuje nárast o 37,3 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.
Pozoruhodné je najmä to, že objem vývozu a dovozu Číny s piatimi stredoázijskými krajinami, konkrétne s Kazachstanom, Kirgizskom, Tadžikistanom, Turkménskom a Uzbekistanom, dosiahol len v apríli spolu 50,27 miliardy čínskych jüanov a po prvýkrát prekročil 50 miliárd čínskych jüanov, čo predstavuje nový krok v objeme obchodu.
Čínsky prezident Si Ťin-pching povedal, že kľúčom k úspešnej spolupráci medzi Čínou a piatimi stredoázijskými krajinami je vzájomný rešpekt, dobré susedské a priateľské vzťahy, solidarita a vzájomný prospech.
Všetci prezidenti piatich stredoázijských krajín sú v Si-ane, v severozápadnej čínskej provincii Šen-si, aby sa zúčastnili na čínsko – stredoázijskom samite, ktorý je naplánovaný na štvrtok a piatok. Prezident Si Ťin-pching zorganizoval bilaterálne stretnutia s každým z piatich stredoázijských lídrov, pričom rozhovory sa týkali tém vrátane podpory bilaterálnych vzťahov, posilňovania obojstranne výhodnej spolupráce, ochrany regionálnej bezpečnosti a rozvoja a budovania komunity so spoločnou budúcnosťou.
Vzájomná dôvera a solidarita
„Čína a krajiny strednej Ázie, ktorých záujmy sú úzko prepojené, stáli spolu v dobrom aj zlom a sú spoločenstvom so spoločnou budúcnosťou," poznamenal Si Ťin-pching na štvrtkovom stretnutí s turkménskym prezidentom Serdarom Berdimuhamedovom.
Za posledné desaťročie Si Ťin-pching navštívil strednú Áziu sedemkrát a taktiež privítal v Číne viacerých stredoázijských lídrov. Si Ťin-pching podrobne diskutoval s ľuďmi z rôznych sektorov v regióne. Priateľstvo a vzájomná politická dôvera medzi Čínou a piatimi stredoázijskými krajinami sa pod vedením diplomacie hlavy štátu neustále prehlbujú.
Čína vytvorila komplexné strategické partnerstvá so všetkými piatimi krajinami a dosiahla s nimi konsenzus o budovaní spoločenstva so spoločnou budúcnosťou na bilaterálnej úrovni.
Si Ťin-pching a kirgizský prezident Sadyr Žaparov vo štvrtok tiež oznámili povýšenie bilaterálneho vzťahu na komplexné strategické partnerstvo pre novú éru.
Päť lídrov stredoázijských krajín hovorilo o potrebe vybudovať komunitu so spoločnou budúcnosťou, ktorá by prispela k rozvoju a oživeniu oboch strán.
Vzájomný rešpekt a podpora
Si Ťin-pching vo štvrtok pri rozhovore s uzbeckým prezidentom Šavkatom Mirzijojevom povedal, že obe strany by sa mali navzájom pevne podporovať a byť si navzájom dôveryhodnými a spoľahlivými priateľmi a partnermi.
Vzhľadom na turbulentnú a zložitú situáciu vo svete si Čína a krajiny strednej Ázie viac uvedomujú potrebu vzájomnej podpory s cieľom chrániť regionálny mier a modernizovať a rozvíjať svoje príslušné krajiny. Je to vysoko v súlade s Globálnou rozvojovou iniciatívou, Globálnou bezpečnostnou iniciatívou a Iniciatívou globálnej civilizácie, ktoré navrhla Čína.
Počas rozhovorov so Si Ťin-pchingom piati lídri ocenili význam týchto troch iniciatív a opätovne potvrdili svoj záväzok koordinovať ich implementáciu s Čínou.
Si Ťin-pching zopakoval pevnú podporu Číny krajinám strednej Ázie pri ochrane suverenity a územnej celistvosti a pri nezávislej voľbe ciest rozvoja vhodných pre ich vlastné národné podmienky, pričom zdôraznil, že Čína je proti zasahovaniu zahraničia do vnútorných záležitostí stredoázijských krajín.
Týchto päť krajín sa tiež zaviazalo pevne dodržiavať zásadu jednej Číny a podporovať čínsku pozíciu v otázkach týkajúcich sa Taiwanu, Sin-ťiangu, Hongkongu a ďalších kľúčových záujmov.
Vzájomný prospech a spolupráca
Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev na stredajšom stretnutí so Si Ťin-pchingom ocenil iniciatívu „Jedno pásmo, jedna cesta" (BRI) ako skvelú iniciatívu. Všetci piati stredoázijskí lídri preto vyjadrili svoj zámer zosúladiť príslušné stratégie rozvoja svojich krajín s BRI.
Pred desiatimi rokmi Si Ťin-pching predložil iniciatívu spoločného budovania hospodárskeho pásu Hodvábnej cesty v Kazachstane, ktorá viedla k BRI. Za posledné desaťročie sa krajiny strednej Ázie stali priekopníkmi pri podpore iniciatívy „Jedno pásmo, jedna cesta" a región sa stal príkladom vysokokvalitného rozvoja tejto iniciatívy.
Intenzívna spolupráca, od plne naložených vlakov po mohutné výrobné linky a plynovody, od diaľnice Čína-Kirgizsko-Uzbekistan až po priemyselné parky, umožnila priemyselnú modernizáciu a zlepšenie živobytia v regióne, čo prinieslo obojstranne výhodné výsledky.
V roku 2022 dosiahol objem obchodu medzi Čínou a strednou Áziou historickú výšku 70,2 miliardy USD, čo je viac ako 100-násobný nárast od nadviazania diplomatických vzťahov pred 31 rokmi.
Okrem piatich bilaterálnych rokovaní bol podpísaný aj rad bilaterálnych dokumentov o spolupráci v oblastiach ako hospodárstvo, obchod, energetika, doprava, poľnohospodárstvo, konektivita, kultúra a miestne záležitosti.
Počas svojho stretnutia s tadžickým prezidentom Emomali Rahmonom Si Ťin-pching povedal, že je presvedčený, že spoločným úsilím všetkých strán otvorí čínsko – stredoázijský samit novú kapitolu spolupráce medzi Čínou a strednou Áziou.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article