CGTN: Ako Čína uplatňuje filozofiu zameranú na ľudí pri rozvoji ľudských práv?
PEKING, 26. mája 2022 /PRNewswire/ -- Pri hľadaní cesty rozvoja ľudských práv prispôsobenej podmienkam krajiny sa Čína pod vedením Komunistickej strany Číny (KSČ) drží prístupu zameraného na ľudí a do popredia kladie záujmy ľudí.
Čína odstránila absolútnu chudobu, čím položila pevné materiálne základy pre rozvoj ľudských práv v krajine a vybudovala najväčšie systémy vzdelávania, sociálneho zabezpečenia, zdravotníctva a zdravotnej starostlivosti na svete.
Medzitým krajina neustále rozvíja svoju ľudovú demokraciu a zlepšuje právny rámec na zabezpečenie právnej ochrany ľudských práv, čím sa jej obyvatelia stávajú hlavnými účastníkmi, podporovateľmi a príjemcami rozvoja ľudských práv.
Čínsky prezident Si Ťin-pching v stredu, počas stretnutia s vysokou komisárkou OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletovou, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom videolinky, uviedol, že najdôležitejším kritériom na posúdenie situácie v oblasti ľudských práv v krajine je to, či sa zvýšil pocit zisku, šťastia a bezpečnosti ľudí.
Si konštatoval, že Čína úspešne nastúpila cestu rozvoja ľudských práv, ktorá je v súlade s trendom doby a vyhovuje jej národným podmienkam, a uviedol, že ľudské práva čínskeho ľudu sú chránené ako nikdy predtým.
Čína je pripravená aktívne sa zapojiť do dialógu a spolupráce v oblasti ľudských práv s ostatnými stranami na základe rovnosti a vzájomného rešpektu s cieľom rozšíriť konsenzus a znížiť rozdiely, aby spoločne napredovala v oblasti medzinárodných ľudských práv a priniesla výhody ľuďom všetkých krajín, uviedol.
Priority v oblasti rozvoja ľudských práv
Podľa neho je najväčším ľudským právom usilovať sa o to, aby ľudia mohli žiť šťastný život, a vyzval na prijatie filozofie ľudských práv, ktorej stredobodom je človek.
Zdôraznil, že záujmy ľudí sú tam, kde sa začína a končí vec ľudských práv.
Ľudia by mali byť skutočnými pánmi svojej krajiny a mali by sa stať hlavnými účastníkmi, podporovateľmi a príjemcami rozvoja ľudských práv, povedal.
Poznamenal, že krajiny sa od seba líšia históriou, kultúrou, sociálnym systémom a úrovňou hospodárskeho a sociálneho rozvoja, a uviedol, že musia podporovať a chrániť ľudské práva s ohľadom na svoje národné reálie a potreby svojich obyvateľov.
Podľa jeho slov by sa mali presadzovať všetky aspekty ľudských práv a dodal, že ľudské práva sú komplexným pojmom a musia sa presadzovať komplexne a systematicky.
Dodal, že pre rozvojové krajiny sú prvoradými ľudskými právami právo na živobytie a rozvoj.
Zdôraznil tiež, že by sa malo pokročiť v globálnom riadení ľudských práv.
Krajiny by nemali politizovať a inštrumentalizovať záležitosti ľudských práv, uplatňovať dvojité štandardy alebo zasahovať do vnútorných záležitostí iných krajín pod zámienkou ľudských práv, povedal a dodal, že Čína bude naďalej podporovať aktívne úsilie OSN pri presadzovaní medzinárodných ľudských práv.
Spoločné úsilie v oblasti globálnych ľudských práv
Bacheletová zase uviedla, že Úrad vysokého komisára je pripravený posilniť komunikáciu s Čínou, preskúmať možnosti spolupráce a vyvinúť spoločné úsilie na podporu pokroku v oblasti ľudských práv na celom svete.
„Je to prvá návšteva vysokej komisárky OSN pre ľudské práva v Číne za posledných 17 rokov a ja tejto návšteve pripisujem veľký význam a vážim si ju," povedala.
Uviedla, že obdivuje úsilie a úspechy Číny v oblasti odstraňovania chudoby, ochrany ľudských práv a hospodárskeho a sociálneho rozvoja a oceňuje dôležitú úlohu krajiny pri presadzovaní multilateralizmu, riešení zmeny klímy a ďalších globálnych výziev a podpore globálneho udržateľného rozvoja.
https://news.cgtn.com/news/2022-05-25/Xi-meets-UN-human-rights-chief-1ajR2G90DcI/index.html
Video – https://www.youtube.com/watch?v=Y7vJessURvc
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article