CGTN: Ako chce Čína prospieť svetu víziou „spoločnej budúcnosti"
PEKING, 15. novembra 2022 /PRNewswire/ -- Čína je odhodlaná vybudovať ľudské spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou, pretože verí, že je to najlepšia cesta vpred pre všetkých ľudí na svete.
Ako poznamenal staroveký čínsky filozof: „Všetky živé bytosti môžu rásť bok po boku bez toho, aby si navzájom ubližovali, a rôzne cesty môžu prebiehať paralelne bez toho, aby si navzájom prekážali."
V správe pre 20. národný zjazd Komunistickej strany Číny (KSČ) Si Ťin-pching, generálny tajomník Ústredného výboru KSČ, zdôraznil, že hoci bola Čína vždy odhodlaná plniť ciele zahraničnej politiky, ktorými je presadzovanie svetového mieru a podpora spoločného rozvoja, teraz sa venuje aj vytváraniu ľudského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou.
V správe sa uvádzalo, že len vtedy, keď sa všetky krajiny budú usilovať o spoločné dobro, život v harmónii a zapájanie sa do spolupráce v záujme vzájomného prospechu, bude existovať trvalá prosperita a zaručená bezpečnosť.
„Spoločná budúcnosť" pre všetkých
Prezident Si Ťin-pching prvýkrát upozornil svet na pojem „spoločenstvo so spoločnou budúcnosťou pre ľudstvo" počas prejavu v Moskovskom štátnom inštitúte medzinárodných vzťahov v roku 2013.
„Ľudstvo, ktoré žije v tej istej globálnej dedine v rovnakom čase a priestore, v ktorom sa stretáva história a realita, sa čoraz viac vyprofilovalo ako spoločenstvo spoločného osudu, v ktorom má každý v sebe trochu z ostatných," povedal.
V posledných rokoch čelí svet nárastu globálnych kríz, ktoré spájajú osudy národov viac než kedykoľvek predtým, od klimatických zmien až po pandémiu COVID-19. Na ich účinné riešenie sa musia vlády spojiť a prijať kolektívne a koherentné opatrenia.
V roku 2022 boli zničujúce dôsledky zmeny klímy evidentné pre všetkých. Bolo vidno, ako časté extrémne zmeny počasia postihli každý kút zemegule. Európu zasiahli bezprecedentné horúčavy, ktoré spôsobili ničivé požiare, veľké suchá a tisíce úmrtí. Silné povodne v Pakistane zaplavili tretinu krajiny a poškodili 1,8 milióna domácností. V USA zanechali silné hurikány tisíce rodín bez domova.
„Uznanie spoločnej budúcnosti si vyžaduje, aby sme sa všetci postavili proti zlým environmentálnym rozhodnutiam podnikov alebo vlád," napísal Anthony Moretti, docent na Robert Morris University v americkom štáte Pensylvánia, v stanovisku pre CGTN.
Jedným z hlavných cieľov budovania ľudskej komunity so spoločnou budúcnosťou je, aby národy dosiahli obojstranne výhodnú spoluprácu, čo je koncepcia, ktorú najlepšie demonštruje Čína s iniciatívou Jedno pásmo, jedna cesta (BRI).
Od svojho zavedenia v roku 2013 sa v rámci iniciatívy BRI výrazne podporili obchodné a investičné aktivity na celom svete. Ročný objem obchodu medzi Čínou a takmer 150 zúčastnenými krajinami iniciatívy BRI sa zvýšil z 1,04 bilióna USD v roku 2013 na 1,8 bilióna USD v roku 2021, čo za osem rokov predstavuje nárast o 73 %.
V rámci tejto iniciatívy Čína priniesla do menej rozvinutých regiónov a krajín svoje rozsiahle skúsenosti vo výrobe, telekomunikáciách, rozvoji infraštruktúry a ďalších oblastiach, čím pomohla vytvoriť mnoho nových pracovných miest v miestnych ekonomikách.
Podľa správy Svetovej banky má iniciatíva potenciál vymaniť na celom svete 7,6 milióna ľudí z extrémnej chudoby a 32 miliónov ľudí z miernej chudoby a zároveň zvýšiť obchod o 2,8 až 9,7 % pre zúčastnené krajiny a o 1,7 až 6,2 % pre celý svet.
Okrem BRI Čína tiež vyzýva krajiny z celého sveta, aby sa podieľali na realizácii ďalších dvoch iniciatív s cieľom realizovať „spoločnú budúcnosť", konkrétne ide o Globálnu rozvojovú iniciatívu a Globálnu bezpečnostnú iniciatívu.
„Budeme spolupracovať s národmi všetkých ostatných krajín, aby sme presadzovali spoločné hodnoty ľudstva, ktorými sú mier, rozvoj, spravodlivosť, právo, demokracia a sloboda, s cieľom chrániť svetový mier a podporovať globálny rozvoj, a naďalej podporovať budovanie ľudského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou," povedal Si Ťin-pching v októbri na stretnutí s novinármi vo Veľkej sále ľudu.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article