CGTN: Aká je úloha Číny v globálnom boji s COVID-19?
PEKING, 18. februára 2021 /PRNewswire/ -- Pandémia COVID-19, ktorá zasiahla celý svet, upozornila na spôsoby, akými Čína čelí globálnym výzvam, rovnako ako na jej víziu lepšieho sveta.
Čína, ako prvá veľmoc, ktorá šírenie nákazy podstatne spomalila a ako významná ekonomika, ktorá v minulom roku zaznamenala pozitívny rast, stojí na čele globálneho boja s pandémiou a verí, že ochorenie COVID-19 nepozná hranice a nemôže byť porazené bez spolupráce.
"Uplynulý strastiplný rok nám umožňuje viac než kedykoľvek predtým pochopiť význam komunity, ktorá smeruje k spoločnému ľudskému cieľu," uviedol čínsky prezident Si Ťin-pching vo svojom novoročnom prejave, ktorý predniesol posledný deň roku 2020.
Pandémia síce zabránila čínskemu prezidentovi cestovať do zahraničia, avšak nezabránila početným diplomatickým jednaniam. V priebehu minulého roka sa zúčastnil 87 virtuálnych stretnutí a telefonátov so zahraničnými štátnikmi a vedúcimi predstaviteľmi medzinárodných organizácií. Rovnako sa zúčastnil 22 bilaterálnych či multilaterálnych udalostí "cloudovej diplomacie", v rámci ktorých ľudstvo vyzýval k solidarite a spolupráci pri riešení krízy.
„Najsilnejšia zbraň"
Čína - najmä jej centrálna provincia Chu-pej a jej hlavné mesto Wu-chan - bola nákazou COVID-19 tvrdo zasiahnutá. Na území pevninskej Číny bolo hlásených takmer 90 000 potvrdených prípadov a viac ako 4 600 úmrtí. Obyvatelia najviac zasiahnutých regiónov tak prežili niekoľkodňové, ba dokonca niekoľkomesačné uzatvorenie ekonomiky. Rovnako tak ľudia vo zvyšku krajiny dôsledne dodržiavali vládne cestovné reštrikcie, a to aj počas sviatkov čínskeho Nového roka. V prvom kvartáli roku 2020 sa hrubý domáci produkt (HDP) Číny medziročne znížil o 6,8 percenta.
Čína prioritizovala životy a zdravie ľudí, vďaka čomu do značnej miery obmedzila šírenie vírusu, a to aj napriek sporadickému výskytu choroby v zime. Úspešná epidemiologická kontrola prispela k rýchlemu hospodárskemu oživeniu a k medziročnému zvýšeniu HDP krajiny v roku 2020 o 2,3 percenta.
V súčasnosti Čína plní svoje povinnosti, ktoré plynú z jej štatútu veľmoci a bojuje bok po boku so zvyškom sveta proti spoločnej hrozbe pre ľudstvo, ktorú predstavuje COVID-19.
„Solidarita a spolupráca je našou najmocnejšou zbraňou v boji proti vírusu," uviedol Si Ťin-pching vo svojom prejave pri začatí 73. Svetového zdravotníckeho zhromaždenia, ktoré sa konalo v máji.
„Toto je kľúčové ponaučenie, ktoré svet získal z bojov proti HIV / AIDS, ebole, vtáčej chrípke, chrípke typu A (H1N1) a ďalším veľkým epidémiám. Solidarita a spolupráca sú istým spôsobom, ktorým môžeme my, ľudia na celom svete, poraziť tento nový koronavírus," vyhlásil vo svojom video prejave.
Čína usporiadala najväčšiu celosvetovú humanitárnu akciu od roku 1949, v rámci ktorej poskytla antivírusovú pomoc viac ako 150 krajinám a 10 medzinárodným organizáciám a vyslala 36 lekárskych tímov do 34 krajín v núdzi.
Si Ťin-pching vo svojich prejavoch, ktoré predniesol na 73. Svetovom zdravotníckom zhromaždení, mimoriadnom čínsko-africkom summite o solidarite v boji proti COVID-19, 12. summite BRICS, 27. zasadnutí ekonomických lídrov APEC a 15. summite lídrov G20, opakovane sľuboval, že čínske vakcíny budú "globálnym verejným statkom", ktorý bude prístupný a cenovo dostupný ľuďom z celého sveta.
Čína plní svoj sľub poskytovaním vakcín krajinám ako Kambodža, Čile, Peru, Pakistan, Srbsko, Maďarsko, Rovníková Guinea, Laos, Mexiko, Zimbabwe, Dominikánska republika a Thajsko, pričom väčšina z týchto krajín je rozvojovými krajinami.
„Cítime sa veľmi poctení a tento akt zdôrazňuje vzťah medzi nami a čínskym ľudom," vyhlásil minulý týždeň zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa, keď poďakoval Číne za darovanie 200 000 dávok vakcíny.
Snaha o lepšiu budúcnosť
Okrem pomoci v boji proti kríze v zdravotníctve vyvolanej pandémiou, prispieva Čína k celosvetovému hospodárskemu oživeniu a zlepšeniu globálnej správy v post-covidovej dobe.
Prezident Si Ťin-pching apeloval na popredné svetové ekonomiky, aby posilnili snahy o hospodárske oživenie už v marci, kedy sa koronavírus rýchlo šíril po celom svete.
„Chcem vyzvať všetkých členov skupiny G20, aby podnikli kolektívne činy - znížili clá, odstránili bariéry a uľahčili neobmedzený tok obchodu," vyhlásil čínsky prezident na mimoriadnom virtuálnom summite lídrov G20 o COVID-19. „Spoločne môžeme vyslať silný signál a obnoviť dôveru v globálne hospodárske oživenie."
Na novembrovom summite G20 v Rijáde tiež vyzval k spolupráci hlavných ekonomík na presadzovaní inkluzivnejšieho rozvoja a zlepšenie globálneho riadenia.
Organizácia G20, ktorá hrá kľúčovú úlohu v globálnom boji proti COVID-19, by mala presadzovať multilateralizmus, otvorenosť, inkluzivitu a vzájomne výhodnú spoluprácu a držať krok s dobou, uviedol čínsky prezident.
„Mali by sme aj naďalej podporovať rozvojové krajiny a pomáhať im prekonávať ťažkosti spôsobené pandémiou," vyzval ostatných lídrov G20.
Pre zmiernenie dlhovej záťaže chudobných krajín Čína plne implementovala iniciatívu pre pozastavenie dlhovej služby G20 (DSSI), ktorej celková suma presiahla 1,3 miliardy USD, podotkol Si Ťin-pching.
S cieľom riešiť okamžité likvidné potreby krajín s nízkymi príjmami, spustila G20 DSSI v apríli minulého roka, čo umožnilo pozastaviť platby dlhovej služby splatné od 1. mája do konca roka 2020, ktoré dlhujú najchudobnejšie krajiny. Neskôr bolo pozastavenie dlhov predĺžené o ďalších šesť mesiacov do 30. júna 2021.
Čína si tiež stanovila ambicióznejšie ciele v boji proti zmene klímy a v záujme trvalo udržateľného rozvoja. Čínsky prezident v septembri oznámil, že krajina sa bude snažiť dosiahnuť maximálnu úroveň celkových vypustených emisií CO2 pred rokom 2030 a dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2060.
„COVID-19 nám pripomína, že ľudstvo by malo začať zelenú revolúciu a postupovať rýchlejšie, aby dosiahlo ekologicky šetrného rozvoja a života ako takého," uviedol v prejave na všeobecnej debate 75. zasadnutia Valného zhromaždenia OSN.
Ďalšie ciele predstavil Si Ťin-pching v decembri na summite o klimatických ambíciách (Climate Ambition Summit), ktorý si pripomínal piate výročie od prijatia Parížskej dohody o zmene klímy.
Do roku 2030 zníži Čína svoje emisie oxidu uhličitého na jednotku HDP o viac ako 65 percent oproti úrovniam z roku 2005, zvýši podiel nefosílnych palív na spotrebe primárnej energie na 25 percent, zvýši objem lesných zásob o šesť miliárd kubických metrov oproti úrovniam z roku 2005 a celkový inštalovaný výkon solárnej a veternej energie v Číne presiahne 1,2 miliardy kilowattov, dodal.
Celý svet je svedkom hlbokých zmien, ktoré priniesla pandémia COVID-19. Čína, aj keď sa snažia čeliť výzvam doma, nesie na svojich pleciach ešte dôležitejšie úlohu, ktorou je premeniť post-covidový svet v lepšie miesto.
Článok v pôvodnom znení nájdete tu.
Video - https://www.youtube.com/watch?v=BL9kiDlb13s
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article