CGTN: 5. ročník CIIE: Čína se po 20. sjezdu strany chystá více otevřít světu
PEKING, 7. listopadu 2022 /PRNewswire/ -- První významná akce od 20. celostátního sjezdu Komunistické strany Číny (KSČ), 5. ročník veletrhu China International Import Expo (CIIE), opět po roce přiblíží světu nadstandardní otevírání a všeobecně prospěšný přístup Číny.
Čínský prezident Si Ťin-pching v pátek v návaznosti na svou zprávu na 20. celostátním sjezdu KS Číny zopakoval závazek své země podporovat vysoce standardní otevírání se světu.
„Otevřenost je hlavní hybnou silou pokroku lidských civilizací a neodmyslitelnou cestou ke globální prosperitě a rozvoji," uvedl Si ve svém videovstupu při slavnostním zahájení 5. ročníku CIIE.
Letošní ročník veletrhu proběhne 5.-10. listopadu v čínském ekonomickém centru Šanghaji a očekává účastníky ze 145 zemí, regionů a mezinárodních organizací.
Institucionální otevírání
Si ve svém projevu uvedl, že Čína hodlá spolupracovat se všemi zeměmi a stranami, aby se tak mohly podílet na výhodách plynoucích z otevírání země. Důležitost rozšiřování institucionálního otevírání je v souvislosti podpory čínského otevírání světu na vysoké úrovni zdůrazněna také ve zprávě pro 20. celostátní sjezd KSČ.
Jak prezident Si přislíbil v pátek, Čína bude neustále pokračovat v institucionálním otevírání se světu na poli pravidel, předpisů, řízení a standardů.
Dodal, že Čína má v úmyslu realizovat strategii modernizace pilotních oblastí volného obchodu, urychlit rozvoj přístavu volného obchodu na Chaj-nanu a využije je jako pilotní platformy pro komplexní reformu a otevírání země.
Pilotní zóny volného obchodu (free trade zones, FTZ) v Číně se těší zvýšené autonomii při zavádění institucionálních inovací, které implementovaly zákon o zahraničních investicích s cílem zlepšit systém podpory zahraničních investic, systém podávání informací o zahraničních investicích, systém regulace v procesu i po něm i ochranu legitimních práv a zájmů zahraničních investorů.
Šanghajská pilotní zóna volného obchodu má například vedoucí roli při zavádění řady finančních inovací v rámci institucionální reformy, včetně rozšíření přeshraničního využití jüanů a zavedení systému volného obchodního účtu. Tento systém byl zaveden v pilotních zónách volného obchodu v obci Tchien-ťin, provincii Kuang-tung a dalších čínských regionech.
Za necelých deset let od spuštění první FTZ v Šanghaji v roce 2013 se počet těchto zón vyšplhal na 21, přičemž v rámci celé země bylo vytvořeno a rozšířeno celkem 278 institucionálních inovací, což svědčí o pevném odhodlání Číny pokračovat v otevírání se světu.
Příležitosti pro všechny
Podle organizátora CIIE se obchodního veletrhu zúčastní podniky ze všech členských států Regionálního komplexního ekonomického partnerství (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP), dosud největší dohody o volném obchodu na světě.
V rámci expozice zemí se na šestidenním veletrhu vůbec poprvé představí Nikaragua, Džibutsko, Mauretánie, Komory, Mosambik, Demokratická republika Kongo, Irák a Island.
Celkem se tak do podnikatelské expozice zapojí 284 společností z žebříčku Fortune 500, přičemž téměř devět z deseti na veletrhu vystavuje opakovaně.
Předchozí čtyři ročníky CIIE uvedly na trh více než 1 500 nových výrobků, technologií a služeb s celkovým očekávaným obratem přes 270 miliard dolarů.
Jeho vývoj v posledních pěti letech názorně dokazuje, že „CIIE se stal výkladní skříní nového modelu rozvoje Číny, platformou pro vysoce standardní otevírání země a veřejným statkem pro celý svět", jak uvedl Si ve svém projevu.
Zdůraznil také, že Čína hodlá spolupracovat se všemi zeměmi a všemi stranami na sdílení příležitostí svého rozsáhlého trhu i možností plynoucích z prohloubené mezinárodní spolupráce.
Iniciativa Nové Hedvábné stezky (Belt and Road Initiative, BRI) je jasným bodem, který ukazuje, jak čínské snahy o otevření trhu umožňují sdílet celému světu příležitosti plynoucí z jejího rozvoje.
Do dnešního dne Čína v rámci BRI podepsala více než 200 dokumentů o spolupráci se 149 zeměmi a 32 mezinárodními organizacemi. Kumulativní objem obchodu se zbožím mezi Čínou a zeměmi podél Nové hedvábné stezky činí přibližně 12 bilionů dolarů (k červnu 2022).
V závěru svého projevu Si řekl: „Čína je připravena spolupracovat se všemi zeměmi na uskutečňování skutečného multilateralismu, budovat silnější shodu ve prospěch otevřenosti, společně překonávat obtíže a výzvy globálního ekonomického růstu a zajistit, že náš závazek otevřenosti přinese široké perspektivy globálního rozvoje."
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article