CGTN: 20. Narodowy Kongres KPCh: miniona dekada świadectwem sukcesu polityki etnicznej KPCh
PEKIN, 18 października 2022 r. /PRNewswire/ -- 264 spośród 2.296 delegatów wybranych do udziału w 20. Narodowym Kongresie Komunistycznej Partii Chin (KPCh), czyli 11,5 procent ogółu, to reprezentanci 40 mniejszości etnicznych.
W poniedziałek, dzień po sesji otwarcia przełomowego kongresu, Xi Jinping dołączył do grupowej debaty delegatów pochodzących z południowo chińskiego Regionu Autonomicznego Guangxi, zamieszkiwanego przez największą w kraju mniejszość etniczną.
Xi wezwał obywateli Chin ze wszystkich grup etnicznych do trwania w niezłomnym zjednoczeniu pod przewodnictwem KPCh oraz wspólnego i jednomyślnego przeprowadzenia wielkiego okrętu krajowej odnowy przez wichry i fale do celu podróży.
Stwierdził, że 20. Narodowy Kongres KPCh wyznacza dalszy kierunek rozwoju Partii i kraju, a także jest swego rodzaju deklaracją polityczną i programem działania Partii, które mają zjednoczyć obywateli Chin w celu podtrzymania i szerzenia socjalizmu w chińskim stylu.
Przywołując osiągnięcia Regionu Autonomicznego Guangxi od 18. Narodowego Kongresu KPCh z 2012 r., jeśli chodzi o eliminowanie ubóstwa, reformy gospodarcze, ochronę środowiska i inne obszary, Xi stwierdził, że są one potwierdzeniem sukcesu polityki etnicznej Partii i systemu regionalnej autonomii etnicznej, a także postępu będącego uosobieniem ogromnych zmian, jakie zaszły w Chinach w pierwszych dziesięciu latach nowej ery.
Rozwój Guangxi
W kwietniu Xi został jednogłośnie wybrany w okręgu wyborczym Regionu Autonomicznego Guangxi Zhuang, jednym z 38 okręgów wyborczych, na delegata kongresu reprezentującego Partię skupiającą ponad 96 milionów członków z całego kraju.
Guangxi, region graniczący z Wietnamem położony w południowej części Chin, zamieszkały przez najbardziej liczebną mniejszość etniczną, uznaje się za liczący się punkt transgranicznej wymiany handlowej z Azją Południowowschodnią. Region ten nawiązał bliższe stosunki gospodarcze ze Stowarzyszeniem Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w czasach większego otwierania się Chin na świat.
Punktem kulminacyjnym tego procesu były wrześniowe 19. Targi Chiny-ASEAN Expo, podczas których zawarto rekordową liczbę 267 transakcji krajowych i międzynarodowych, a kwota inwestycji przekroczyła 400 miliardów juanów, około 57 miliardów USD, co stanowi 37-procentowy wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.
W listopadzie 2020 r. Guangxi wyeliminowało ubóstwo we wszystkich 54 najuboższych okręgach, a w ostatnich ośmiu najuboższych okręgach regionu, w tym w sześciu zamieszkałych przez autonomiczną mniejszość, wyeliminowano skrajne ubóstwo.
Biorący udział w wyborach w regionach przygranicznych o dużej liczbie ludności pochodzącej z mniejszości etnicznych, Xi, a także pozostali liderzy regionów, w których zrodziła się rewolucja, oraz w kluczowych regionach, w których wdrożono krajowe strategie rozwoju, pokazali lokalnym władzom, jak należy przewodzić.
Wybór przywódców na delegatów poszczególnych okręgów wyborczych oraz ich udział w grupowych debatach delegacji ma służyć wzmocnieniu przywództwa, promowaniu wysokiej jakości rozwoju, dalszemu wdrażaniu podstawowych krajowych inicjatyw rozwojowych, a także przekształceniu Chin w nowoczesne państwo socjalistyczne we wszystkich wymiarach.
Silne poczucie wspólnoty chińskiego narodu
Przedkładając w niedzielę raport dla 20. Narodowego Kongresu KPCh, Xi zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań na rzecz wykucia w chińskim narodzie silnego poczucia wspólnoty.
Chiny to zjednoczone państwo wieloetniczne. Cele polityki etnicznej KPCh to wzmocnienie poczucia jedności chińskiego narodu, trwałe podtrzymywanie integralności i jedności kraju, a także współpraca wszystkich grup etnicznych na rzecz powszechnego dobrobytu i rozwoju.
System regionalnej autonomii etnicznej oznacza, że obszary zaludnione głównie przez mniejszości etniczne będą praktykować autonomię regionalną, ustanawiać autonomiczne organy i wzmacniać zdolności samorządowe pod zjednoczonym przywództwem państwa. Podstawowe założenia systemu politycznego zostały przejrzyście wyłożone w Konstytucji i Ustawie o regionalnej autonomii etnicznej.
Zgodnie z białą księgą opublikowaną w 2021 r. obszary zamieszkałe przez mniejszości etniczne osiągnęły znaczący postęp w eliminowaniu ubóstwa. W latach 2016-2020 w pięciu autonomicznych regionach – Mongolii Wewnętrznej, Tybecie, Ningxia, Xinjiang i Guangxi – oraz w trzech prowincjach zamieszkałych przez duże skupiska ludności pochodzącej z mniejszości etnicznych – Guizhou, Yunnan i Qinghai – liczba ubogich mieszkańców spadła o 15,6 miliona.
Według zapisów białej księgi, skrajne ubóstwo wyeliminowano we wszystkich 28 mniejszościowych grupach etnicznych o małej populacji.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article