PEKIN, 17 sierpnia 2020 r. /PRNewswire/ -- W sobotę mija 15 lat od przedstawienia koncepcji zielonego rozwoju – „czyste wody i bujna roślinność w górach to bezcenne zasoby". Wioska Yucun, kwitnący zakątek we wschodniej prowincji Chin Zhejiang, jest miejscem narodzin koncepcji.
Wioska, która obecnie nosi tytuł narodowego obszaru krajobrazowego klasy 4A, słynie ze swojego piękna. Trudno uwierzyć w to, że zaledwie dekadę temu brudna woda i pokryte pyłem drzewa słaniały się pod szarzejącym niebem tej dziś idyllicznej oazy.
Jak taka mała wioska osiągnęła tak znaczącą przemianę?
Yucun, kolebka i model
W latach 90. w ramach walki z ubóstwem wioska Yucun rozwijała się gospodarczo na kanwie górnictwa. Jednak źródło dobrobytu przyniosło ze sobą znaczący problem zanieczyszczenia.
W 2003 r. wioska zakończyła okres polegania na gospodarce wydobywczej i podjęła działania zmierzające do odbudowy lokalnego ekosystemu.
W sierpniu 2005 r. dążenia te spotkały się z pochwałą ze strony Xi Jinpinga, ówczesnego sekretarza partii komitetu prowincji Zhejiang w Komunistycznej Partii Chin.
Na spotkaniu z przedstawicielami wioski Xi powiedział wówczas, że „podjęta decyzja o zamknięciu niektórych kopalni jest rozsądnym krokiem; czyste wody i bujna roślinność w górach to bezcenne zasoby".
W 2019 r. wioska zanotowała przychód gospodarczy brutto na poziomie około 280 milionów juanów (40 milionów dolarów), stając się tym samym modelem kompleksowego rozwoju zamożnej społeczności na wiejskich obszarach Zhejiang.
Ewolucja
W artykule opublikowanym przez „Zhejiang Daily" w 2006 r. Xi opisał trzy etapy rozwoju związki między zielonym rozwojem a wzrostem gospodarczym.
W pierwszym etapie ludzie dążyli do szybkich zwrotów gospodarczych, jednocześnie ignorując ochronę środowiska.
W drugim etapie społeczności zaczęły zdawać sobie sprawę z wagi zielonego rozwoju, ale ciągle na pierwszym miejscu był jak najszybszy wzrost gospodarczy.
Dopiero na trzecim etapie wszyscy zdali sobie w końcu sprawę z tego, że ekologiczny rozwój jest źródłem prawdziwego bogactwa i tylko w ten sposób ludzie mogą w harmonii współżyć z naturą.
Postępowanie zgodne z ideałami
W Chinach rozwój ekologiczny nie jest tylko pustym ideałem.
W celu zaradzenia zanieczyszczeniu wód Chiny wprowadziły program "Master of the River" w 2016 r.
W ubiegłych latach rzeka Jangcy, Rzeka Żółta i dwie inne główne arterie – rzeki Heilongjiang i Nenjiang – doświadczyły znacznej poprawy pod względem jakości wód.
Kontrola obszarów piaszczystych jest innym dużym wyzwaniem w Chinach. W 2019 r. badania przeprowadzone przez NASA wykazały, że w latach 2000 do 2017 Chiny były odpowiedzialne za ponad jedną czwartą wszystkich obszarów zielonych na świecie, tym samym zajmując pierwsze miejsce pod względem wkładu w ich rozwój.
Ponadto Chiny wprowadziły szereg ogólnokrajowych środków rozwoju gospodarczego w kierunku zielonej gospodarki.
Środki te obejmują ustanowienie mechanizmów dotacji ekologicznych, zmiany w przepisach o ochronie środowiska, wprowadzenie inspekcji ekologicznych i wprowadzenie nowych podatków w zakresie ochrony środowiska.
Share this article