TCHAJ-CCHANG, Čína, 14. decembra 2022 /PRNewswire/ -- V dňoch 10. a 11. decembra sa v okrese Tchaj-cchang v provincii Ťiang-su konali Konferencia o ekologickom trvalo udržateľnom rozvoji (2022) a Fórum na vysokej úrovni medzi Čínou a EÚ o trvalo udržateľnom rozvoji s cieľom podporiť klimatické opatrenia a spoluprácu v oblasti trvalo udržateľného rozvoja medzi Čínou a Európou. Konferenciu spoločne usporiadali Čínsky ľudový inštitút zahraničných vecí a Čínska spoločnosť pre priemyselnú ekonomiku a zorganizovali ju Úrad pre spoluprácu v oblasti uhlíkovej neutrality medzi Čínou a EÚ (CECCO), Centrum pre medzinárodnú hospodársku a technologickú spoluprácu na ministerstve priemyslu a informačných technológií.
Na konferencii na tému „Synergia ekologickej a digitálnej transformácie a praktiky Číny" boli spustené pilotné projekty spolupráce medzi Čínou a EÚ v oblasti uhlíkovej neutrality, viedli sa tematické diskusie v rámci sympózia na tému „Digitalizácia poháňa ekologický trvalo udržateľný rozvoj" a Čínsko-európskeho fóra o uhlíkovo neutrálnych mestách a bola spustená iniciatíva „Earth Aspiration Action (E2A) Initiative".
Otvárací ceremoniál moderoval pán Zhang Ji, predseda Čínskej spoločnosti pre priemyselnú ekonomiku. Konferencie sa zúčastnili svetoví priekopníci a vedúci predstavitelia čínskych a európskych národných alebo regionálnych organizácií v oblasti klímy. Rečníci poukázali na to, že čínska podpora synergického ekologického a digitálneho rozvoja rozšírila uskutočniteľnú cestu pre spoločné výzvy, ktorým čelí svet, a dodala globálnemu trvalo udržateľnému rozvoju nový impulz. Ponúkli odporúčania a návrhy mechanizmu globálnej spolupráce s rozsiahlymi konzultáciami, spoločným prínosom a zdieľanými výhodami, budovaním digitálneho zeleného partnerstva a aliancie a podporou vedenia mládeže atď.
Pán Xie Zhenhua, osobitný vyslanec Číny pre klimatické zmeny, predložil návrhy na systematické riešenia uhlíkovej neutrality, mechanizmus koordinovaného rozvoja uhlíkovej neutrality a ekonomickej a sociálnej bezpečnosti, zelené investície a mechanizmus financovania a vyzval k väčšej spolupráci medzi Čínou a Európou pri riešení klimatickej krízy.
Pán Laurent Fabius, predseda Ústavnej rady Francúzska, predseda Parížskej konferencie o klimatických zmenách a bývalý francúzsky predseda vlády zdôraznil, že svet sa musí zamerať na posilnenie globálnej koordinácie, urýchlenie opatrení, zlepšenie finančnej podpory a podporu spravodlivého prechodu v post-parížskej fáze.
Pán Frans Timmermans, výkonný podpredseda Európskej komisie, predstavil úsilie, ktoré EÚ vynaložila pri podpore regionálnej a globálnej spolupráce v oblasti uhlíkovej neutrality, a vyjadril svoje očakávania prehĺbenia spolupráce medzi Čínou a EÚ v príslušných oblastiach.
Pani Mary Robinson, bývalá írska prezidentka, vysvetlila dôležitosť Číny v globálnej reakcii na klimatické zmeny, súčasný stav a vyhliadky spolupráce medzi Čínou a Európou a zdôraznila kľúčovú úlohu občianskych spoločností.
Pani Teresa Ribera Rodríguez, viceprezidentka španielskej vlády a ministerka pre ekologickú transformáciu a demografické výzvy, poukázala na súčasné výzvy, ktorým svet čelí pri udržiavaní zvýšenia globálnej teploty pod 1,5 stupňa, zdôraznila naliehavosť a dôležitosť prehĺbenia spolupráce medzi Čínou a Španielskom a Čínou a Európou v oblastiach energetiky, vody a ekosystému.
Pani Laurence Tubiana, generálna riaditeľka Európskej klimatickej nadácie, zdôraznila dôležitosť spolupráce medzi Čínou a EÚ, poukázala na dôležitosť účasti súkromného kapitálu pri riešení obrovskej finančnej medzery v globálnej reakcii na klimatickú krízu a zopakovala očakávania na posilnenie globálnej spolupráce v oblasti ekologického financovania.
Pán Wang Chao, predseda Čínskeho ľudového inštitútu pre zahraničné veci, predložil návrh na budovanie zdravých a stabilných čínsko-európskych vzťahov: trvať na správnom postavení ekologických vzťahov medzi Čínou a EÚ založených na vzájomnej dôvere, prehlbovať praktickú spoluprácu medzi Čínou a Európou v oblasti klimatických zmien s orientáciou na rozvoj a naplno využiť medziľudské výmeny medzi Čínou a Európou riadené prostredníctvom inovácií.
Na konferencii predniesli hlavné prejavy vedúci predstavitelia čínskych a európskych vládnych agentúr, odborných obcí a priemyselných združení. Interpretovali strategické plánovanie, miestne postupy a usporiadanie priemyselnej transformácie synergických ekologických a digitálnych zmien a zdôraznili úlohu odborných obcí pri poskytovaní ekologickej a digitálnej transformácie a praktických inovácií.
Pán Xin Guobin, námestník ministra priemyslu a informačných technológií Číny, predstavil prieskum a úspechy čínskej vlády pri podpore ekologickej a nízkouhlíkovej priemyselnej transformácie, ako aj kľúčové strategické iniciatívy prehlbovania ekologickej a nízkouhlíkovej priemyselnej transformácie počas 14. päťročnice. Navrhol budúce pracovné zameranie digitálnej technológie, ktorá umožní ekologickú a nízkouhlíkovú priemyselnú transformáciu a rozvoj prostredníctvom zlepšenia prínosov pre životné prostredie a posilnenia riadenia emisií uhlíka, a predložil návrhy na ďalšie prehlbovanie ekologickej a digitálnej transformácie v budúcnosti.
Pani Jennifer Morgan, osobitná vyslankyňa pre medzinárodné opatrenia v oblasti klímy na Spolkovom ministerstve zahraničných vecí Nemecka, zhodnotila výsledky konferencie COP 27, predstavila kľúčové práce, ktoré vykonalo Nemecko a EÚ pri riešení klimatických zmien, a predložila očakávania na posilnenie spolupráce v oblasti klímy medzi EÚ, Nemeckom a Čínou na podporu globálneho ekologického a nízkouhlíkového rozvoja a transformácie.
Pán Zhang Chonghe, predseda Čínskej národnej rady ľahkého priemyslu, navrhol prehĺbiť čínsko-európsku spoluprácu vybudovaním „1,5-stupňových obývateľných miest" a spoločným výskumom a inováciami, a tak spoločne podporovať ekologický nízkouhlíkový životný štýl a trvalo udržateľný rozvoj.
Pán Zheng Xinli, hlavný expert CECCO a výkonný predseda Čínskej asociácie pre ekologický trvalo udržateľný rozvoj, predstavil praktické a inovatívne projekty, ktoré CECCO vykonáva v oblasti ekologického trvalo udržateľného rozvoja a uhlíkovej neutrality. Predložil tiež návrhy na podporu praktickej spolupráce medzi Čínou a EÚ v aspektoch, ako je prehĺbenie spolupráce vo výskume trvalo udržateľného rozvoja a uhlíkovej neutrality, preskúmanie prípadov inovatívnej implementácie pomocou pilotných projektov, budovanie mechanizmov a platforiem výmeny a spolupráce a vytváranie dlhodobých a stabilných mechanizmov finančnej podpory atď.
Pán Feng Tie, čínsky veľvyslanec v Dánsku, pán Xiangdong, čínsky veľvyslanec v Írsku, pani Signe Brudeset, nórska veľvyslankyňa v Číne, pán Wang Hongjian, chargé d'affaires ad interim čínskej misie pri Európskej únii, pán Na otváracom ceremoniáli sa zúčastnil aj námestník ministra čínskeho veľvyslanectva vo Švédsku, Wan Degang.
Implementácia a opatrenia sú kľúčom k udržateľnému rozvoju a cieľom uhlíkovej neutrality.
Vedúci predstavitelia Číny a Európy boli svedkami podpísania dohôd o spolupráci medzi medzinárodnými organizáciami, čínskymi a európskymi vládami a podnikmi s cieľom vytvoriť zónu spolupráce medzi Čínou a EÚ v oblasti ekologických a digitálnych inovácií (Tchaj-cchang), realizovať pilotný projekt spolupráce medzi Čínou a EÚ v oblasti uhlíkovej neutrality (Tchaj-cchang), v snahe preskúmať ekologický a trvalo udržateľný model rozvoja, ktorý zdieľajú Čína a Európa, vybudovať diverzifikovanú sieť partnerstva medzi Čínou a Európou a podporovať uplatňovanie a podporu pilotných projektov spolupráce Číny a EÚ, čo sa týka inovácií v oblasti uhlíkovej neutrality. Certifikáty boli vydané pre 28 projektov (ako je uvedené nižšie) z Číny a Európy vybraných za rok 2022 a boli podpísané memorandá o porozumení. Partneri pochádzali z 13 krajín a regiónov z celého sveta vrátane Číny, Európskej únie, Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a Fínska.
Úrad pre spoluprácu medzi Čínou a EÚ v oblasti uhlíkovej neutrality (CECCO) vydal spoločne s globálnymi partnermi vrátane Rolanda Bergera výročnú správu o ekologickej a nízkouhlíkovej priemyselnej spolupráci medzi Čínou a EÚ. Správa bude sledovať najnovší pokrok a identifikovať vývojové trendy v politikách uhlíkovej neutrality, technológiách, štandardoch, projektoch a mechanizmoch financovania v Číne a Európe. Bude sa hodnotiť realizácia pilotných projektov v oblasti uhlíkovej neutrality medzi Čínou a EÚ a budú predstavené výnimočné prípady spolupráce pre globálnu podporu s cieľom inšpirovať nové nápady pre rozvoj a spoluprácu medzi čínskymi a európskymi zainteresovanými stranami.
Iniciatívu „Earth Aspiration Action (E2A) Initiative" spoločne spustilo viac ako 40 čínskych a európskych vládnych agentúr, sociálnych organizácií, výskumných ústavov, finančných inštitúcií a popredných podnikov z Číny, Nemecka, Francúzska, Talianska, Dánska, Švajčiarska a ďalších krajín. Cieľom iniciatívy E2A je: vybudovať sieť medzinárodných partnerov; spojiť sa s cieľom vybudovať a zdieľať zelenú digitálnu infraštruktúru; podporovať výskumnú komunitu, aby zohrávala kľúčovú úlohu pri synergii ekologickej a digitálnej transformácie a povzbudzovať mladšiu generáciu, aby sa stala dôležitými účastníkmi a budúcimi lídrami v oblasti trvalo udržateľného rozvoja.
Na konferencii sa uskutočnili tematické výmeny a diskusie v rámci sympózia o digitalizácii, ktorá poháňa ekologický trvalo udržateľný rozvoj. Na sympózium boli pozvané popredné inštitúcie z Číny a Európy a diskusia sa zamerala na prechod na ekologickú digitalizáciu v oblasti mestského plánovania, energetiky, priemyslu, životného štýlu, inovácií a financií. Sympózium moderovala pani Zheng Hong, generálna riaditeľka Centra pre medzinárodnú ekonomickú a technologickú spoluprácu z MIIT. Švédska spoločnosť Sweco predstavila svoj plán budovania čínsko-európskej zóny spolupráce v oblasti ekologických a digitálnych inovácií (Tchaj-cchang). Na sympóziu vystúpili odborníci z popredných čínskych a európskych inštitúcií vrátane Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB), EDF, Siemens, švédskej Skandinaviska Enskilda Banken (SEB), Fínskej asociácie textilu a módy, Technickej univerzity v nemeckom Mníchove, Tencent, Haier, Jingdong Digital Technology Group, Pekinskej finančnej holdingovej skupiny a Beijing Gas.
Počas konferencie sa konalo aj Čínsko-európske fórum o uhlíkovo neutrálnych mestách (2022). Fórum moderoval pán Ding Zhijun, zástupca generálneho riaditeľa odboru ochrany energie a komplexného využitia z MIIT a pán Yang Zijian, vedúci verejnej politiky z Úradu pre spoluprácu medzi Čínou a EÚ v oblasti uhlíkovej neutrality. Panelisti zastupovali čínske a európske vládne agentúry vrátane Kodane, mesta Wu-chan, mesta San-ja a mesta Tchaj-cchang ako aj sociálne organizácie a popredné svetové podniky vrátane Švédsko-čínskej aliancie Greentech, Čínsko-britskej obchodnej rady (CBBC), RINA, Roland Berger a Sweco. Vymenili si názory a podelili sa o poznatky o ceste synergického ekologického a digitálneho prechodu a inovačných postupov v mestách, čím prispeli k strategickej a praktickej podpore pri budovaní zóny spolupráce medzi Čínou a EÚ v oblasti ekologických a digitálnych inovácií a realizácii pilotných projektov spolupráce medzi Čínou a EÚ v oblasti uhlíkovej neutrality.
Úspešné ukončenie Konferencie o ekologickom trvalo udržateľnom rozvoji (2022) ukáže svetu, že odhodlanie Číny otvárať sa na vyššej úrovni sa nezmení, rovnako ako historické poslanie medzinárodného spoločenstva spolupracovať pre obojstranne výhodnú spoluprácu. Čína a Európa sa spoja, aby využili praktické projekty spolupráce s cieľom podporiť inovatívny model ekologického a trvalo udržateľného rozvoja s rozsiahlymi konzultáciami, spoločným prínosom a spoločnými výhodami. Spoločne budeme riešiť súčasné výzvy transformácie svetového hospodárstva a urobíme ekonomickú globalizáciu otvorenejšou, inkluzívnejšou, vyváženejšou a prospešnejšou pre všetkých.
Share this article