Arctech dostarcza system śledzący słońce o mocy 240MW na potrzeby projektu fotowoltaicznego w Uzbekistanie
TASZKENT, Uzbekistan, 6 września 2023 /PRNewswire/ -- Firma Arctech, wiodący na świecie dostawca systemów śledzenia słońca, konstrukcji solarnych i instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych ze strukturą budynku (BIPV), podpisała umowę na dostawę systemu śledzącego słońce o mocy 240 MW z China Energy Engineering Corporation Limited (CEEC), na potrzeby projektu elektrowni fotowoltaicznej w uzbeckim regionie Taszkentu. Jest to trzeci w ostatnim czasie projekt w Uzbekistanie, którego realizację powierzono firmie Arctech. Poprzednie projekty obejmowały konstrukcję fotowoltaiczną o mocy 1 GW w Qashqadaryo Viloyati i Buxoro oraz konstrukcję fotowoltaiczną o mocy 500 MW w Sherabad. Jest to niewątpliwie kolejny znaczący postęp w rozwoju Arctech w Uzbekistanie.
W projekcie zastosowany zostanie system śledzenia promieni słonecznych SkyLine II. Wyposażony w pięciokątną rurę skrętną i synchroniczny wielopunktowy mechanizm napędowy system SkyLine II jest jednym z niewielu sztywnych systemów śledzących typu 1P w branży. Konstrukcja nie tylko usztywnia cały system, co zapewnia większe możliwości w zakresie zginania i skręcania, lecz także gwarantuje najwyższą stabilność przy wszystkich kątach nachylenia. Ze względu na parametry projektowe rozpiętość słupów została dodatkowo zwiększona, co pozwala zmniejszyć liczbę słupów o ponad 30 proc. i przekłada się na mniej niż 180 słupów na 1 MW, a w konsekwencji obniża koszty budowy o około 2 proc.
Dzięki innowacyjnemu mechanizmowi typu multi-drive systemy śledzące o sztywnej konstrukcji mogą być bezpiecznie montowane poziomo, co ma kluczowe znaczenie w kontekście obniżenia naporu wiatru na nowe moduły wielkoformatowe oraz zapobiega ich pękaniu i rozwarstwianiu. Systemy te pozwalają również zwiększyć próg prędkości wiatru, a tym samym rozszerzyć zakres operacyjny względem prędkości wiatru. Zoptymalizowane w ten sposób parametry pomagają również zmniejszyć straty energii oraz znacznie zwiększyć ilość wytworzonej energii i wielkość przychodów.
Obecnie ponad 85 proc. energii elektrycznej w Uzbekistanie pochodzi z węgla i gazu ziemnego, przy czym większość gazu ziemnego pochodzi z Rosji. Aby rozwiązać problem niedoboru energii i zmniejszyć stopień uzależnienia od energii kopalnej, rząd Uzbekistanu zachęcał w ostatnich latach do rozwoju sektora energii odnawialnej. Kraj planuje zwiększyć moc zainstalowaną energii słonecznej o 5 GW do roku 2030.
Jako wiodący na świecie dostawca systemów śledzenia słońca firma Arctech odnotowała kolejny przełom w Uzbekistanie, a także na całym rynku środkowoazjatyckim. Dzięki swoim poprzednim projektom firma zyskała uznanie wśród podmiotów z Azji Środkowej za wysokiej jakości produkty i innowacyjną technologię, co jest również powodem, dla którego Arctech pozyskuje kolejne zamówienia na swoje systemy.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article