Ankieta CGTN: świat pokłada dużą wiarę w ożywienie gospodarcze Chin
PEKIN, 2 lutego 2023 r. /PRNewswire/ -- Międzynarodowe badania ankietowe przeprowadzone w ostatnim czasie przez think-tank CGTN pokazują, że świat pokłada dużą wiarę w ożywienie gospodarcze Chin.
Jedna z ankiet pokazała, że 86.6% respondentów z różnych części świata dostrzega wysiłek, jaki Chiny wkładają w koordynację restrykcji dotyczących COVID-19 z działaniami rozwojowymi w wymiarze gospodarczo-społecznym. Tylko 9,03% badanych uważa, że gospodarki wysoko rozwinięte lepiej poradziły sobie z pandemią.
W chińskiej gospodarce widać wyraźne oznaki ożywienia, o czym świadczą dane dotyczące konsumpcji z okresu świąt Chińskiego Nowego Roku. Przychody z turystyki krajowej ukształtowały się na poziomie 375,84 mld CNY (ok. 55,96 mld USD), co stanowi wzrost o 30% r/r. Wpływy z biletów kinowych w okresie świątecznym wyniosły 6,76 mld CNY.
W swoim najnowszym raporcie o perspektywach gospodarczych dla świata („World Economic Outlook") Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) podwyższył wartość prognozowanego wzrostu dla Chin do 5,2%. Z kolei w wysoko rozwiniętych gospodarkach, w tym Stanach Zjednoczonych, strefie euro i Zjednoczonym Królestwie, wskaźniki wzrostu mają w 2023 r. spaść do poziomu 1,2%.
Chiny były również jedyną dużą gospodarką na świecie, która w 2020 r. odnotowała dodatni wzrost. W zeszłym roku z kolei jej PKB przekroczyło pułap 120 bln CNY, co pokazuje istotny wkład Państwa Środka w ożywienie światowej gospodarki.
Według Państwowego Urzędu Statystycznego (National Bureau of Statistics) w okresie ostatnich trzech lat ceny w Chinach utrzymywały się na stabilnym poziomie, a wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI) rośnie tam w średnim tempie 1,8%, czyli dużo wolniej niż w USA, strefie euro i innych wysoko rozwiniętych gospodarkach.
Z danych Banku Światowego wynika, że w 2020 r. wskaźnik wzrostu gospodarczego w USA i strefie euro wynosił odpowiednio -2,8% oraz -6,1%. W ostatnich dwóch latach wprowadzono tam agresywne działania stymulujące gospodarkę.
W minionym roku wskaźnik cen konsumpcyjnych w USA osiągnął najwyższą wartość od 40 lat, co znajduje odzwierciedlenie w wyraźnym wzroście kosztów życia.
W jednej z ankiet blisko połowa badanych z największych rozwiniętych gospodarek świata zwróciła uwagę na mocno rosnące ceny. W grupie tej 48,7% respondentów przyznało, że w ciągu ostatnich trzech lat ich koszty życia wzrosły. W analogicznym okresie dochody wzrosły tylko dla 23,24% respondentów, wśród których 46,77% przewiduje, że w 2023 r. w największych rozwiniętych gospodarkach dojdzie do recesji.
W ciągu ostatnich trzech lat Chiny podejmowały działania na rzecz ochrony zdrowia i życia swoich obywateli, skutecznie radząc sobie z kolejnymi globalnymi falami pandemii oraz kilkoma wybuchami epidemii w obrębie własnych granic.
Jak wynika z badania przeprowadzonego przez think-tank CGTN, 88,1% ankietowanych dostrzega osiągnięcia Chin w zakresie profilaktyki COVID-19 i ograniczania rozwoju epidemii w okresie ostatnich trzech lat. Uznanie dla ostatniej korekty, jaką Chiny wprowadziły w swojej polityce profilaktyki epidemii w oparciu o badania naukowe, wyraziło 71,6% badanych.
Panuje przekonanie, że dostosowanie polityki przeciwdziałania epidemii do aktualnej sytuacji pomoże Chinom stworzyć dodatkowy impuls dla ożywienia gospodarczego na świecie w postpandemicznej rzeczywistości.
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article