Ankieta CGTN: 78,34% respondentów uważa, że Chiny ożywiły gospodarkę światową
PEKIN, 16 sierpnia 2022 r. /PRNewswire/ -- Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej wspólnie przez think tank CGTN i Chiński Instytut Badania Opinii Publicznej przy uniwersytecie w Renmin, ponad 78 procent respondentów z całego świata uważa, że w ostatnim dziesięcioleciu chińska gospodarka ożywiła gospodarkę światową i stała się główną silą napędową gospodarki światowej.
W ankiecie wzięto pod uwagę opinię respondentów w wieku około 38,64 lat z takich krajów rozwiniętych jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Kanada, Australia, Nowa Zelandia, Japonia, Korea Południowa i Singapur, a także z takich krajów rozwijających się jak Brazylia, Argentyna, Meksyk, Tajlandia, Indie, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Nigeria, Kenia oraz Afryka Południowa. Ponad połowa respondentów posiada wykształcenie wyższe, 54,71 procent z nich legitymuje się dyplomem licencjata lub wyższym, a 15,22 dyplomem magistra i doktora.
Ankieta wykazała, że 91,46 procent respondentów z Afryki ocenia osiągnięcia gospodarcze Chin pozytywnie. Na drugim miejscu uplasowała się Europa z 81,6 procent respondentów, a na trzecim miejscu Ameryka Północna z 78,09 procent respondentów.
Pochlebne opinie o osiągnięciach gospodarczych Chin wyrazili również obywatele krajów Inicjatywy Pasa i Szlaku (ang. BRI). Tymczasem gospodarce chińskiej ufa 84,02 respondentów z krajów rozwijających się, a zatem więcej niż z krajów rozwiniętych.
Ciężka praca się opłaca
Zdecydowana większość respondentów pozytywnie postrzega Chińczyków, a 84,42 procent respondentów z Afryki i 71,18 procent respondentów z Europy uważa Chińczyków za ciężko pracujących i silnie zmotywowanych.
Produkt krajowy brutto Chin, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, wzrósł w ostatnim dziesięcioleciu z 6100 USD do ponad 12 000 USD, a 76,65 procent respondentów uważa go za nadzwyczajny. W ankiecie, ponad 70 procent respondentów z pięciu kontynentów uważa, że Chiny się bogacą.
Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, Chiny zdołały wydobyć z ubóstwa niemal 100 milionów obywateli z obszarów wiejskich, a zdecydowana większość respondentów z całego świata wyraziła przekonanie, że dwie, główne przyczyny stojące za tym epokowym osiągnięciem to szybki wzrost gospodarczy w Chinach i determinacja chińskich przywódców do realizacji wyznaczonych celów.
Jeśli idzie o szybki rozwój technologiczny, największe wrażenie na respondentach wywarł rozwój technologii 5G, sztucznej inteligencji oraz kolei dużych prędkości. W Afryce, na 73,87 procent respondentów największe wrażenie wywarł rozwój technologii 5G w Chinach, a na 52,77 procent respondentów, rozwój sztucznej inteligencji.
Spolaryzowany świat
W ankiecie respondentów zapytano również o ich opinię o przyszłym porządku świata. Około 6 procent ankietowanych z całego świata wyraziło przekonanie, że w przyszłości, świat się zjednoczy – pod przewodnictwem USA lub Chin – natomiast 34 procent, największa grupa respondentów uważa, że polaryzacja świata jest scenariuszem najbardziej prawdopodobnym.
Chińska koncepcja „wspólnoty o wspólnej przyszłości", traktująca „ludzkość jako całość i zmierzająca do poszukiwania nowej ścieżki unikania konfrontacji" została poparta przez 61 procent ankietowanych.
Obywatele państw objętych inicjatywą BRI w większym stopniu popierają chiński pogląd na przyszłość świata.
Spośród wpływów, jakie inicjatywa BRI oferuje narodom, najczęściej wybierane przez ankietowanych to „współdzielenie zdobyczy rozwojowych" (53 procent), „rozszerzenie rynku międzynarodowego" (51 procent), „wzmacnianie podstawowej infrastruktury" (44 procent) oraz „promowanie wymiany kulturowej" (43 procent).
Zaledwie 8 procent wyraziło pogląd, że ich państwa wpadły w zastawioną przez Chiny „pułapkę zadłużenia".
Zgodnie z wynikami ankiety, większość respondentów popiera podejście Chin do praw człowieka.
Około 57 procent ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem „Chiny zawsze realistycznie i praktycznie podchodziły do praw człowieka. Praw człowieka nie należy oddzielać od realiów i etapów rozwoju kraju. Najbardziej podstawowymi prawami jest prawo do utrzymania się i rozwoju", z czym zgodziło się 26 procent wszystkich ankietowanych.
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1877831/image_5009787_55967484_CGTN.jpg
Zdjęcie - https://mma.prnewswire.com/media/1877832/image_5009787_55967843_CGTN.jpg
WANT YOUR COMPANY'S NEWS FEATURED ON PRNEWSWIRE.COM?
Newsrooms &
Influencers
Digital Media
Outlets
Journalists
Opted In
Share this article